Please or to access all these features

AIBU?

Share your dilemmas and get honest opinions from other Mumsnetters.

AIBU to be shocked by the cost of four pizzas and basics?

168 replies

Merryoldgoat · 05/10/2026 13:26

Guess how much my shopping basket cost:

2 x margarita pizzas & 2 x pepperoni pizzas (supermarket brand - in a box tho, not the cheaper cellophane wrapped ones)
2 x tubes toothpaste (oral B)
2 x tubs Vicks Vapo-rub

I have been to the doctor and stopped at Co-op as I needed a few things missed off the weekly shop.

OP posts:
BunnyLake · 06/10/2026 08:59

Sunbringer · 05/10/2026 22:37

I was also gobsmacked to see how expensive sourdough bread is the other day. I make a loaf myself every week but it is a process that takes several days of thinking ahead and I forgot to feed my starter. £5 for a loaf!!

We went without bread.

I usually pick mine up from the discounted section and stick it in the freezer if it’s already the best before date.

Stopbeingsoridiculous · 06/10/2026 09:05

Should have gone to Tescos . 2 x Stone bake Margarita pizza , £5 on club card. 2 Stone baked Pepperoni pizza @ £1.65.
Oral B complete extra white toothpaste. X 2. @ £1.45.

Total £16.20.

Why would you spend so much. With these prices in the coop I would walk in and walk out again.

SweetnsourNZ · 06/10/2026 09:28

LaurieFairyCake · 05/10/2026 14:14

What are you using it for? Is it some new dodgy sex thing I’m unaware of ? 😂

Think that would be painful.

phonyx · 06/10/2026 09:30

£42

EveryoneUsingOutro · 06/10/2026 10:26

bogstandardaf · 05/10/2026 17:10

Now you know the normal full-price cost of these things, you can look out for when they are on offer and buy them then, especially things that don't go off like toiletries, and pizza you can put in the freezer until you need it. I never buy toothpaste full price unless I have seriously effed up my planning. Also own-brand pizza or branded pizza on offer only. Basically, I assume the offer prices are the real prices and the inflated normal prices are a form of price gouging.

Yes, most supermarkets put the prices up for a few weeks so they can then do a “deal” bringing them back down to usual price again.
They really think we are that stupid. 😄

SeasideWalkaroundStore · 06/10/2026 12:22

EveryoneUsingOutro · 06/10/2026 10:26

Yes, most supermarkets put the prices up for a few weeks so they can then do a “deal” bringing them back down to usual price again.
They really think we are that stupid. 😄

Yes, I've seen loads of the big green and yellow shelf signs in Asda for their 'rollbacks'; but they must have forgotten to order in any 'roll forward' ones, as I've never seen a single one of those on the shelves, even in the many cases where the prices have very obviously risen sharply.

WouldYouLikeAnyToast · 06/10/2026 12:24

Merryoldgoat · 05/10/2026 13:26

Guess how much my shopping basket cost:

2 x margarita pizzas & 2 x pepperoni pizzas (supermarket brand - in a box tho, not the cheaper cellophane wrapped ones)
2 x tubes toothpaste (oral B)
2 x tubs Vicks Vapo-rub

I have been to the doctor and stopped at Co-op as I needed a few things missed off the weekly shop.

Around £30

hamsterchump · 06/10/2026 13:30

Merryoldgoat · 05/10/2026 19:35

I needed Vaporub and there was no own brand in the coop. But I would be wary of an own brand because I don’t know if I it would be strong smelling. Buying something because you know it works is perfectly reasonable. I used an own brand one once and it had barely any menthol scent. It was like peppermint petroleum jelly.

Some people prefer certain formulations - I only like soluble paracetamol or co-codamol. Certain formulations are horrible and others aren’t. If I but Solpadrine or Panadol I know what I’m getting. The generics aren’t consistent across pharmacies.

It’s nothing to do with not understanding how to read medicine labels.

Edited

Morrisons own brand vaporub is exactly the same, I have a pot that's years out of date but still very very potent. I too love the smell but don't get through it like you do.

LoudPlumDog · 06/10/2026 14:46

dontforgetofeedthecat · 05/10/2026 14:47

is it? Thanks for the tip, I am stocking up right now!

It sure is!

myusernamewastakenbyme · 06/10/2026 17:55

Stopbeingsoridiculous · 06/10/2026 09:05

Should have gone to Tescos . 2 x Stone bake Margarita pizza , £5 on club card. 2 Stone baked Pepperoni pizza @ £1.65.
Oral B complete extra white toothpaste. X 2. @ £1.45.

Total £16.20.

Why would you spend so much. With these prices in the coop I would walk in and walk out again.

Id have walked out aswell...I cant stand being ripped off.

Londonrach1 · 06/10/2026 17:59

Supermarket pizza is 1.04-1.25
Toothpaste is £1 to £1.50 for Colgate
Vicks that's were it's expensive but you can buy shops own at £2 something.

Less than 10 in tesco

LethargeMarg · 06/10/2026 18:10

£40??? not rtft)
£25 for pizzas, £5 toothpaste, &10 vicks??
coop pizzas are always about £6 unless om a deal

theblame · 06/10/2026 18:58

Stopbeingsoridiculous · 06/10/2026 09:05

Should have gone to Tescos . 2 x Stone bake Margarita pizza , £5 on club card. 2 Stone baked Pepperoni pizza @ £1.65.
Oral B complete extra white toothpaste. X 2. @ £1.45.

Total £16.20.

Why would you spend so much. With these prices in the coop I would walk in and walk out again.

You forgot 2 x vicks

Bleachedjeans · 07/10/2026 03:48

I am permanently shocked at the cost of shopping now. It’s worse than the mid 1970s.

bafta16 · 07/10/2026 08:44

Bleachedjeans · 07/10/2026 03:48

I am permanently shocked at the cost of shopping now. It’s worse than the mid 1970s.

This is the point isn't it? Not about OP and her quick shop at the Co op.

tokennamechange · 07/10/2026 13:14

bafta16 · 07/10/2026 08:44

This is the point isn't it? Not about OP and her quick shop at the Co op.

But it's really not.

Food costs less here than in most comparable economies, particularly given we are an island who import (far too) much.
Look up the cost of a dozen eggs in the US, or pretty much any groceries in australia.

Someone posted a xmas shopping list they found from more than 20 years ago on here the other week - nearly all the items were a very similar price, some even LESS than the comparable versions are now - even BEFORE you took in the cost of inflation. That is insane.

I'm not trying to diminish the fact that some people are struggling, or that some costs have gone up a lot in a comparatively short space of time, but people really need to go by actual facts not how they 'feel'. Constantly moaning about the cost of food means that, for example, it gradually becomes impossible for local farmers to run viable businesses, which means we get more and more poor grade meat and dairy and veg shipped halfway across the world, and cuts in ethical standards.

Stuff like meat SHOULD be expensive, it's an animal that has to be raised and ideally fed something better than cheap slurry that then ends up in our bodies.

It's also risky because people need to know that food could absolutely go up far more, and start budgeting for that - we've already had the impact of one extremely hot summer, which will have a knock on effect for food for the rest of the year and next - more and more experts are predicting the chances of El Nino for next year which will do the same. If you think stuff is expensive now, come back to this thread next year.

Which is why it IS relevant that so many people have highlighted that OP could have got the same items elsewhere (and easily, nobody is suggesting she milks her own cows or distills oils or travels for miles to the local farm shop, literally every small town has a home bargains now) for far cheaper. At some point people have to take personal responsibility - if you choose convenience over cost that's a decision YOU have made.

FreddysFingers · 07/10/2026 23:19

Shame they didn't have an offer on the pizza, our Co Op often does 2 pizzas and some beer for £6!

GrandTheftWalrus · 07/10/2026 23:39

The prices in my nisa which sells co op stuff is shocking but when the stuff gets to the date they reduce to £1 then near closing time 2 for 10p. Ive had so many decent pizzas for basically 5p. I just freeze them.

New posts on this thread. Refresh page