AIBU?
How much to charge for these?
sailorcherries · 27/11/2019 12:18
So very simply put I'm making items for a school fayre with a group of children. They wanted to make hot chocolate reindeer cones - clear cone bags filled with a serving of hot chocolate, chocolate buttons/drops and marshmallows. With a candy cane on the side.
We have around 100 to make and sell, ingredient's cost about £60 (fair trade good quality chocolate etc).
I was thinking of charging around £1.50-£2 for these? Someone else suggested £1 and someone went for £2 as it is a 'nicer' chocolate powder and you'd spend more than that at a cafe/coffee shop for basic powder, hot water, toppings being extra.
We do need to make money for the school so can't really go below £1.
What would you pay/be happy for your children to spend at a fayre on this?
sailorcherries · 27/11/2019 12:23
Yeah the chocolate wasn't an issue but as it's a fairtrade school I can label the products as such, at least. I bought the nicer chocolate as personal preference.
There will also need to be a label of such, with either individual ingredients or brand names for any allergy sufferers, I'd assume.
Personally I'm not fussed about the price but our small bubble didn't offer great insight.
sailorcherries · 27/11/2019 12:27
We have people selling melted chocolate bars, formed in to Christmas shapes and wrapped up for £3-£5.
Christmas tree decorations, salt dough and similar, for £2+.
Christmas baubles starting at £3 when they're filled with shredded glitter stuff and have a foam sticker stuck on top.
People buy these year on year 😂
I'd say I'm probably on the cheaper/more reasonable side.
SplashingAroundTown · 27/11/2019 12:28
Is it a wealthy middle class school? If so, £2 is great.
Is it a mixed school? £1.50
Is the school on a sink estate in special measures? £1
What I would pay is not what Brenda, Phoebe, Pam, Tracey, Sandra or Helen would pay. Only you really know what people will pay at your school.
SplashingAroundTown · 27/11/2019 12:33
Countess - are you on a sink estate? I’m being facetious obviously. But within a mile of my London home I could name the schools that would struggle to get any parents parting with any money at a fair (or even attending) and the schools who will have the majority of parents happy to haemorrhage £20 notes at a fair.
poorstudent1010 · 27/11/2019 12:41
I had to search online to figure out what you’re selling. Not sure how I feel, it looks festive but gimmicky. I agree that no one would notice whether it’s “good chocolate” or not, it’s just powder.
I think it’s a logical business decision to start higher and adjust if the price doesn’t work. I personally wouldn’t spend £2 on one but wealthy parents in the moment possibly would
To comment on this thread you need to create a Mumsnet account.