I've always been an own brand / make the most of offers sort of shopper who kept a rough eye on what I was spending but since January this year, I have kept a spreadsheet of all my grocery/cleaning/ toiletries spending. I've just been looking at my spending and we are currently averaging £92 a week for a family of 2 adults and 2 teens, everything has gone up, I'm sure when I worked it out about 18 months ago it was around £75.
I shop online every week for my elderly in-laws, they like some branded things like Kellogs cereals and Heinz Beans..............£1.40 for a tin of beans has shocked me!!! I couldn't afford to buy branded even if I wanted to!
Please or to access all these features
Please
or
to access all these features
Join the discussion and meet other Mumsnetters on our free online chat forum.
Chat
The cost of branded groceries
7 replies
LidlOrAldi · 04/06/2023 16:54
OP posts:
Please create an account
To comment on this thread you need to create a Mumsnet account.