Please or to access all these features

AIBU?

Share your dilemmas and get honest opinions from other Mumsnetters.

Reformer pilates

136 replies

JerryTubs · 26/01/2026 21:35

Am I missing something? Yes it’s good exercise, yes the studios look insta perfect, yes it’s lovely to do with friends now and again but who can afford the price of the classes on a regular basis? You can’t get it for less than £12 for 45 mins around here and that’s with a discount code!! Are any if you doing it on a regular basis? I would still need gym membership on top if that as I like to do cardio too. It can’t be people going week in / week out surely?

OP posts:
JerryTubs · 26/01/2026 22:18

I’ve done it twice and loved it but I really don’t think I could justify £50+ per month (£100 some of you are saying) for a once a week class, surely this business model will just die out? I can’t imagine many people will pay that much for any length of time when you can get gym membership with 100’s of classes a week to choose from. I was just curious whether it was people like me that have done it as a treat 🙈

OP posts:
namechangeformeeee · 26/01/2026 22:00

If you live somewhere with lots of studios it might be worth getting looking into a class pass membership - I pay about 80 a month for a set amount of credits and this usually gets me about 7/8 classes - sometimes more!

Cismyfatarse · 26/01/2026 21:58

I pay about £13 and am going 4 times per week. It really is transformative for me. I am much, much stronger, better balance, toned and feel younger. I took it up in April post weight loss and have really lost years. At 57 my body has never been stronger or more lean looking. I would recommend trying it but I had heard how expensive it can be. I am near Dundee so nothing like that cost. A one off class is £18 but with bulk buy and membership it is much cheaper. I think weights do the same thing but there is more risk of injury.

Poetnojo · 26/01/2026 21:58

My Daughter used to go to classes, think they were about 20 quid. We bought her a reformer from Aldi for Christmas for around 150 or thereabouts and she swears it as good as the ones in the classes. She uses it a few times per week and loves it. I've seen Lidl selling them since Christmas too.

B1anche · 26/01/2026 21:55

£25 here for an hour. It was a good workout and the teacher was a fully qualified osteopath. I quit in the end because booking a class was like trying to get Glastonbury tickets. I decided I didn't get enough out of it to warrant the price and the effort.

TheChosenTwo · 26/01/2026 21:52

About £30 a class here in Surrey but I have a membership to go twice a week which makes the classes a bit cheaper. Yes it’s in addition to an expensive gym membership because my gym don’t offer it. And in addition to my third hobby which doesn’t cost me much in the winter but does in the summer.
But I really enjoy it so I can justify the price. As can many others based on the full studio (although the one I go to only has 6 spaces).

Amba1998 · 26/01/2026 21:51

£12 is a bargain!!
£25 here

HarvestMouseandGoldenCups · 26/01/2026 21:50

I’d love to pay £12! It’s £23-30 a class here in my area of South London. £23 at the YMCA! It’s so annoying as it’s one of the only classes I enjoy.

Aworldofmyown · 26/01/2026 21:50

Ours are £25 a class too! Who is going 😆

Appaloosa2000 · 26/01/2026 21:50

Would love to do it. Cannot justify the cost.

IsawwhatIsaw · 26/01/2026 21:48

Near me they’re asking £25 per class. Not affordable.

Swipe left for the next trending thread