Please or to access all these features

AIBU?

Share your dilemmas and get honest opinions from other Mumsnetters.

Reformer pilates

136 replies

JerryTubs · 26/01/2026 21:35

Am I missing something? Yes it’s good exercise, yes the studios look insta perfect, yes it’s lovely to do with friends now and again but who can afford the price of the classes on a regular basis? You can’t get it for less than £12 for 45 mins around here and that’s with a discount code!! Are any if you doing it on a regular basis? I would still need gym membership on top if that as I like to do cardio too. It can’t be people going week in / week out surely?

OP posts:
Ihatetomatoes · 27/01/2026 09:12

£12 is the cost for most exercise classes anyway.

HarvestMouseandGoldenCups · 27/01/2026 09:11

Katrinawaves · 27/01/2026 09:05

And is the rent on the premises, electricity and admin support all free then? And professional grade reformer machines are thousands not £550

Edited

Nope but as it’s usually part of the business model for any exercise classes I don’t see why it costs so much more than say a yoga class. Why an extra £90 a class? If they do 4 classes a day and they’re all full that’s £6,300 a week at £25 p/h for a 9 person class.

The only electricity used is the lights and music, the machines don’t use any, the rent is unlikely to be more than £1,000 a week and the admin support is maybe £700 a week if they’re being extremely generous and employing a full time receptionist and not just using a digital assistant app and a few hours of a VA a week.

So let’s say electricity, admin and rent are a generous £2,000 a week. The instructor is say £40 an hour… £1,120 a week. That’s still a profit of £3,300 a week or £13,200 a month. For just four daily classes when most offer way more than that.

Bulbsbulbsbulbs · 27/01/2026 09:09

My friend goes 4 times a week. She also has an expensive gym membership but never goes. She loves reformer pilates and she can afford it, she actually prefers to spend on that rather than other things. She says the classes are always full.

I'd go but it's a 25 minute drive for me and I'd have to pay for parking. We don't have a proper gym nearby either.

YYURYYUCICYYUR4ME · 27/01/2026 09:09

Just had trial sessions, but £25 a class in this area, I've checked! Thinking of joining a health club as it would be cheap for using all their services rather than 3 classes a month!

Katrinawaves · 27/01/2026 09:05

HarvestMouseandGoldenCups · 27/01/2026 09:04

9 people at £25 a pop is still £225 made in 45 minutes…. The machines are only about £500 each so would be paid off in about 20 classes and the instructor doesn’t need to be paid £100 an hour.

Edited

And is the rent on the premises, electricity and admin support all free then? And professional grade reformer machines are thousands not £550

HarvestMouseandGoldenCups · 27/01/2026 09:04

Kulwinder54 · 27/01/2026 07:19

I pay £90 monthly membership which gives 5 classes. It's only more expensive if you buy a single class. As mentioned above, they can only fit in 9 people in one session, so I imagine thats why cost is higher.

To me its been absolutely worth it, better for my body than yoga or mat pilates. I spent £££ on yoga getting nowhere.

9 people at £25 a pop is still £225 made in 45 minutes…. The machines are only about £500 each so would be paid off in about 20 classes and the instructor doesn’t need to be paid £100 an hour.

Judystilldreamsofhorses · 27/01/2026 08:59

I started going this year - I can only afford one class a week but I wish I could go twice! I pay £35 for two classes but it would be £20 individually. I do weights separately and walk about 15k steps a day.

ThisHazelPombear · 27/01/2026 08:49

Those women have more disposable money than you and can afford it 🤷🏻‍♀️

cantthinkofagoodusername1 · 27/01/2026 08:36

I really enjoy it, but I only do it because the classes are included in my gym membership. I wouldn't otherwise, I couldn't justify the cost. As to whether it is any better than mat pilates, I don't know because I've only ever done a couple of mat pilates classes.

BitOutOfPractice · 27/01/2026 08:30

My gym has just opened a really lovely reformer studio. They run 10 classes a day, all full.

It’s £40 a pop at the boujie studio in town!

MakeYourOwnSunshine · 27/01/2026 08:28

I did it for a while and enjoyed it, but yes had to give it up because of the cost.

Lifesd · 27/01/2026 08:27

Christ those prices are crazy - I’m in australia and I pay 30 dollars (so 15 quid) for unlimited classes - I usually go 3 x a week as the studio is 4 doors down from my office.

SisterTeatime · 27/01/2026 08:25

Classes at my local place are £16. I’d go every day if I could afford it!

At my studio the teachers are excellent, It is very safe, and they get to know your individual strengths and weaknesses.

I recovered from rotator cuff tendonopathy pretty much just with Pilates. Someone I know has avoided a serious knee operation just from doing Pilates consistently 3x a week.

It balances you out and strengthens your core so that whatever else you do, the risk of injury is lower. I do CrossFit and a little bit of running. It all started with Reformer Pilates. I think it should be on the NHS 😁

LoveWine123 · 27/01/2026 08:25

Like with any expense it’s a matter of priorities, isn’t it? If you don’t have the money, you don’t have the money and that’s that. But if you do have a bit of spare to spend on yourself why not spend it on this rather than on Costa coffees or matcha teas or a Sunday roast out? I go once a week and to me it’s worth it. My friend says oh I couldn’t afford it but then spends her money on nails. It’s just priorities.

mumoronegirl · 27/01/2026 08:23

Alittlefrustrated · 27/01/2026 08:19

Wow, that is fantastic value for a class run by a physio! Are you in the NE?
What puts me off (apart from the cost) is the way these studios have sprung up, and classes are also offered in gyms where the instructors teach all different classes.
My mat instructor has been dedicated to pilates for 25 years, and is superb. I've been to gym based classes, and they have been unrecognisable as pilates.
Unfortunately my instructor only does 1:1 machine work, which I definitely can't justify in terms of cost.

I'm on West Yorkshire, so not London prices, saying that wages are less up here! I feel very lucky to have such a good place close by.

JerryTubs · 27/01/2026 08:21

Bubblesgun · 27/01/2026 07:51

Pilates isnt about loosing weight, it s about building core so you most probably look leaner and tonner but weight the same as your muscles are heavier the stronger they get

I think she mentioned it because someone mentioned weight loss jabs so was saying they’re not comparable.

OP posts:
Alittlefrustrated · 27/01/2026 08:19

mumoronegirl · 26/01/2026 23:53

I pay £100 a month for 9 x 45 minute reformer pilates sessions which works out much cheaper than pay as you go. There are only 6 people in the classes, they are run by physiotherapists and I always feel like I've worked hard. I enjoy the exercise and how my body feels afterwards. I am so much stronger, more flexible and energetic than I was before. I haven't really lost weight but my body has certainly changed shape for the better and I carry myself better too. I've recently taken up running too and the pilates means my legs are much stronger than before and I don't have any aches or pains after a run because as a result. It's definitely worth the money in my opinion. In fact my daughter also has the same membership but can't use it at the moment as she has recently had surgery so I've taken over her membership too - £200 a month for 18 classes. I'm going to miss the extra classes when she is able to return to pilates. I've thought of getting a reformer at home but I think I'd struggle to stick at it and also wouldn't push myself. Having paid membership and booked classes means I have to turn up as I hate wasting money!

Wow, that is fantastic value for a class run by a physio! Are you in the NE?
What puts me off (apart from the cost) is the way these studios have sprung up, and classes are also offered in gyms where the instructors teach all different classes.
My mat instructor has been dedicated to pilates for 25 years, and is superb. I've been to gym based classes, and they have been unrecognisable as pilates.
Unfortunately my instructor only does 1:1 machine work, which I definitely can't justify in terms of cost.

cathyandclaire · 27/01/2026 08:17

I do them with ClassPass. There are lots of intro offers for fewer credits and lots of January offers to draw you in. May be more expensive next month.

I also weight train in the gym but I think the reformer really makes a difference for core and flexibility - which, at age 58, I'd noticed were deteriorating.

Namechangefordaughterevasion · 27/01/2026 08:12

i go to a very upmarket studio in central London and by paying for a block of classes upfront it's about £17 a class. I go most days. It's a lot more than my old gym membership but I love it and the results are very impressive. However I realise not everyone has the budget for over £100 a week for exercising!

Local to me in South London, studios are opening up ridiculously quick. 4 have opened within a two mile radius in the last three months and two more are opening soon. I was pleased at first and tried them all using their various opening offers but once the offer is over, they are all ludicrously expensive, typically £26 a session for very basic facilities. Not even paying upfront makes much of a difference.

Like PP, I can't believe these expensive little pop up studios are a sustainable business model and wonder if (like many vape shops, barber shops and nail bars) they are a front for money laundering.

Edited for typo

Bubblesgun · 27/01/2026 08:00

Katrinawaves · 27/01/2026 07:29

I do both too and disagree that mat Pilates is harder. Some exercises are harder on the mat but generally speaking an advanced reformer Pilates class is much harder (and shows much quicker results) than an advanced mat class.

I’ve got an unlimited pass for a reformer studio near work and am also lucky enough to have a mat Pilates studio next door to where I live. I do at least 3 reformer classes every week and 2-3 mat classes. I also run and lift weights. The reformer has been brilliant at resolving niggly injuries and as others have said in creating a good physique. I’m 57 and (now) long and lean. I’ve lost about 30lbs over the last 2 years but that’s been via improving my diet not the Pilates - I firmly believe the adage that you can’t outrun a bad diet - but although I’m smaller due to the fat loss, I’m firmer all over and have a flat stomach due to the reformer pilates

I agree because in advance classes you have to deal with the strength resistance. Mat and reformer go hand in hand if your goal is to feel leaner quickly.

while they bith work on the same principles: slow movements, perfect positioning and breathing, they both build different type of endurance. Thats why they are complementary. And very good for old age

ScaryM0nster · 27/01/2026 07:58

Depends what you compare it to.

Cheaper than private physio regularly. Cheaper than PT and probably more individually targeted. Cheaper than many gym memberships and lots of cardio options are free. Cheaper than therapy.
Cheaper than going out for lunch once a week. Cheaper than plenty of mobile phone contract s.

More expensive than walking in the park.

Bubblesgun · 27/01/2026 07:54

JerryTubs · 26/01/2026 23:23

I just can’t run. I want to, I’m cardio fit (ish) but I am out of breath so quickly when I run 😭

Download couch to 5k app. You ll be running in no time. I was never a runner, hate it. And I finished twice. First time during covid and second time 3 yrs ago.

Bubblesgun · 27/01/2026 07:51

HarvestMouseandGoldenCups · 26/01/2026 22:58

I didn’t lose a single lb doing Pilates twice a week…

Pilates isnt about loosing weight, it s about building core so you most probably look leaner and tonner but weight the same as your muscles are heavier the stronger they get

WobblyBoots · 27/01/2026 07:50

£25 a class here too. And there are at least 3000 reformer studios in half a mile, so competition isn't even brining the cost down!

I do it as well as the gym and mat Pilates. Only way I can afford it is buy using class pass and nabbing cheaper/unpopular spots on there! Works for me because there are a good few studios close to me so can pick and choose.

Shhhhitsmagic · 27/01/2026 07:49

I pay £90 for 8 classes and I love it! I suffer from back issues and it really has helped strengthen my core and reduce the pain.
It's the only exercise I've ever stuck to and enjoyed