ZOMBIE THREAD ALERT: This thread hasn't been posted on for a while.

To expect to at least be able to eat what dd2 has cooked, seeing as it cost me £10 for the stuff ??

(173 Posts)

ARGH bloody cooking lessons.

Dd2 was doing chicken tikka. So, £10 of ingrediants later and off to school she trots.

She's just come home and said that they couldn't get the lid to fit on her tupperware container and so the teacher is just going to chuck it. The lid does bloody fit, it's just stiff and surely the teacher had something else that dd could have used if not.

£10 down the drain, just like that.

nickelrocketgoBooooooom Wed 21-Nov-12 16:00:06

Caja - that's ridiculous too - when I was at school, cooking lessons were deliberately designed so that you could take the food home to be eaten by the family.

lostconfusedwhatnext Wed 21-Nov-12 16:00:06

Sounds crap though if it was made with tinned soup.

ObiWan Wed 21-Nov-12 16:00:21

3 chicken breasts?? God, I gould make curry for at least 6 people out of that.

kiwigirl42 Wed 21-Nov-12 16:00:37

DS made a pasta salad - cold, sticky pasta with mixed frozen veg and grated cheese. He wouldn't eat it, I took one look and said 'sorry love, I do try to support you in everything but I just can't force myself' so we gave it to our greedy, greedy chocolate labrador.

She wouldn't eat it either, causing much mirth. What a bloody waste of time and money though.

We've never been told that the food shouldn't be eaten hmm or do I mean confused? I think £10 is a lot to spend, 3 chicken breasts is a huge portion, I'd normally allow my children to eat what they have made for lunch but 3 chicken breasts is a serious lunch! I'd be p*** right off tbh!

Oblomov Wed 21-Nov-12 16:01:56

We had to take ingrediants in. But not expensive ones like chicken etc. We made cheap, macroni cheese, and learnt how to make a real cheese sauce. Plus, I'm sorry but I don't call this cooking. Come on. Buy a jar and add some youghurt. Is that what food tech is these days? I despair !!

Pinkforever Wed 21-Nov-12 16:03:05

You had a lucky escape! a curry made with shop bought paste and tomato soup sounds minging!!

Lovecat Wed 21-Nov-12 16:03:27

Thinking about it, we used to have cookery in the morning and then take it home to be eaten that night after it had been festering in a pyrex in a biscuit tin all day - we al survived it! It was mainly mince-based or cakes/pastry, however, we never did chicken (large comp in impoverished area in early 80's).

YANBU, OP, I would be fuming. However I think taste-wise you may have had a lucky escape, judging by those ingredients smile

Ok Outraged, that's fair enough. I don't agree though.

I am sure providing some foil over the top of the container, sticking it in a carrier bag and getting dd to carry it home upright would have been too much to ask too.

Anyway, what's done is done. It's cheesecake next time, so thankfully nothing as pricey.

charlmarascoxo Wed 21-Nov-12 16:07:09

Maybe next time she could split the cost with a friend? Such as having to buy a whole jar for only one person. Might keep costs down.

Narked Wed 21-Nov-12 16:07:58

YANBU at all. I have a tupperware that drives me mad - it's a battle to shut it - but her food could have been sent home in clingfilmed portions (where you put a dollop in the middle and twist the edges) inside her tupperware. Or in a spare tupperware. Or a freezer bag.

Good idea Charl

charlmarascoxo Wed 21-Nov-12 16:08:53

^ when I say friend I mean one of DD2's who is in the same class. As I'd assume they would be using the same ingredients.

I also think you have had a lucky escape in regards to the food. In my opinion that is not cooking but mixing pre bought ingredients together. Not only would I complain about the money side I would also complain about the quality of the recipe!

We were once asked for £10 for the coach to take them to a park for a picnic (reception summer picnic). I complained and suggested they walked to the local park and not only got some extra fresh air, we all got £10! They actually listened.

Say something.

thefirstmrsrochester Wed 21-Nov-12 16:11:05

YANBU.
At my dc's school you pay £10-£15 a term for the ingredients. Any they supply Chinese takeaway style trays for the gourmet delights to come home in. DDs toast and pâté was horrendous - akin to bushtucker trial getting that down.
envy at anyone who has has palatable offerings brought home.

LineRunner Wed 21-Nov-12 16:11:19

I'm with the OP on this.

My DS was asked to take in 'one spoonful' of golden syrup for a cookie recipe, plus all the other ingredients So I had to buy a whole bottle of golden syrup.

He brought them home and they were inedible. He said he told the teacher they weren't nice and she said the recipe was 'her little joke on the class'.

Sweary bit coming up.

Stupid fucking woman. a) I haven't got money to throw down the drain. b) What kind of lesson is that?

diddl Wed 21-Nov-12 16:13:10

What a waste.

So-no one could be bothered to work out how to get the lid on, so it all gets thrown??

TBH, I´d be cross with my daughter for accepting it.

crypes Wed 21-Nov-12 16:13:12

My DD made bread rolls at primary school and they were told they wernt allowed to put salt in,because salt is bad for children. So she made some lovely crusty tasteless bread rolls. Talk about nipping adventure in the bud!

fedupofnamechanging Wed 21-Nov-12 16:14:28

I don't view education as free - only free at the point of delivery. It is still paid for, via taxation.

OP, YANBU. That's a lot of money to spend on something which just goes straight in the bin. I would be inclined to complain - a jar of curry paste and a tub of yoghurt is not teaching the children how to make a proper meal. If the school doesn't have time to teach this dish properly, then they should adapt their menu so they can teach the class how to make something from scratch.

cheekybaubles Wed 21-Nov-12 16:15:54

Wow linerunner, I would be furious. Do they seriously think that everyone is on their salary?
I also agree with op and that is the worst idea of cooking I have heard since poaching an egg in a microwave

Dd2 is very shy so she wouldn't have said a word when the teacher said she was chucking it. She is dissapointed though too tbh.

We used to pay £10 a term for home ec (a term of fabrics, a term of cookery) and they provided most of the staple ingredients - we just had to provide fruit and veg and occasionally a yoghurt or something.

In saying that we never cooked using meat other than ham and tuna..

For exam level cooking (or craft and design, or art etc) though it was £50 a year ..

It used to be paid in full by the council if you were eligible for free school meals - and they had a fridge per teacher where you could leave the food so it could be brought home for dinner..

In all nonesty though we rarely made "dinner", we usually made shortbread, rock cakes, apple crumble and once an amazing thing called "Lemon Ginger Crunch".. Think there was once when we were meant to make Kedgeree but it wasn't done - the council didn't like the thought of using fresh fish due to risks of food poisoning!

cheekybaubles Wed 21-Nov-12 16:18:23

I also do not regard education as free when I have been paying tax for 30 years.

mamamibbo Wed 21-Nov-12 16:18:32

we made tuna pasta bake at school, tuna,pasta,campbells mushroom soup and cheese and crushed crisps on top.. minging

I know that dd1 ones friend once took in all of the stuff minus 1 egg. The teacher said he hadn't bought all of the stuff and so didn't let him cook. This was despite there being eggs in the store cupboard at the time.

Thankfully dd1 doesn't do it anymore and dd'2 won't have to after this year.

Join the discussion

Join the discussion

Registering is free, easy, and means you can join in the discussion, get discounts, win prizes and lots more.

Register now