Talk

Advanced search

Have a question about food budgeting!

(130 Posts)
RumourOfAHurricane Tue 14-Jul-09 12:43:09

Message withdrawn

FAQinglovely Tue 14-Jul-09 12:45:54

do you grate or slice your cheese? (presuming you use it for sandwiches?)

I tend to buy lettuce to go with cheese in sandwiches - last longer than cucumber.

I buy enough ham for a week.

I do go and buy fresh bread and milk during the week - plus occasionly one or two extra bits.

But I set myself a limit of £10 (usually £15 but things tight at the moment) for topping up bread and milk - and I take it out in cash - once that's gone - it's gone.

RumourOfAHurricane Tue 14-Jul-09 12:49:11

Message withdrawn

muggglewump Tue 14-Jul-09 12:50:03

Make do.
I shop monthly online, and then weekly on top of that for fresh bits.
I will buy extra milk and bread, but everything else is gone when it's gone.

I find it stops a lot of waste. We've only apples left in our fruitbowl, DD wants more peaches, but if I keep buying them the apples will go off, so tough, she'll have to eat the apples before I buy more fruit.
Though saying that, if I spot a really good bargain, I will buy it so long as it will freeze or will get used as that saves money in the long run.

TrillianoftheShineyCult Tue 14-Jul-09 12:52:15

If you're trying really hard not to go to the shop then I would say you don't need to have cheese in the house. You can eat alternative things.

If you think your DS needs his calcium then you could go and buy just cheese, if you think your willpower is up to it. Just one block of cheese. A big one if necessary. And nothing else. Then come home and eat things that are in your house, until the next essential item runs out. Then you must try to think of alternative things to eat, and if you really need it you can go and buy that one thing.

RumourOfAHurricane Tue 14-Jul-09 12:54:12

Message withdrawn

FAQinglovely Tue 14-Jul-09 12:56:19

yes it's £10 for the week. So yes, bread, milk fresh stuff if I need it - although I tend to try and make sure I've bought enough when I do my shop as it's generally cheaper bought in bigger quantities.

I take it out in cash - so it's not so tempting to think "oh it's only 50p" for something extra - as you only need to spend an unnecessary 50p a day for it to be £3.50 a week (£15 a month, £182 a year........) - and of course most "optional extras" usually cost more than 50p..

If the DS's get cheese at lunch time I grate it into a sandwich, and I buy value cheese blush

TrillianoftheShineyCult Tue 14-Jul-09 12:56:30

Fruit is really difficult. I had some strawberries that were lovely on Saturday and suddenyl all veyr moudly on Sunday.

RumourOfAHurricane Tue 14-Jul-09 12:56:38

Message withdrawn

FAQinglovely Tue 14-Jul-09 12:57:15

I also do that with the fruit - I don't buy more until what's in the house is all gone.

RumourOfAHurricane Tue 14-Jul-09 13:00:18

Message withdrawn

RumourOfAHurricane Tue 14-Jul-09 13:01:41

Message withdrawn

FAQinglovely Tue 14-Jul-09 13:03:50

I shop at Morrisons so usually get their value one - or they've got another one in stock at the moment that's even cheaper per kg than that.

Boys aren't fussy - it's all cheese to them - I'll let their fussy taste buds develop when they're older and are spending their own money on the basics (and cheese is a basic in this house).

I would have goen for the BOGOF. I ALWAYS look at how much I'm getting for my money, cheese usually has a good long use by date on it, so buying a larger block/bogof is usually a lot cheaper in the long run.

BUT you must check the price per kg carefully as it's not always a better deal - same goes for any special offer.

TrillianoftheShineyCult Tue 14-Jul-09 13:04:58

BOGOF rules:

can you afford it?
will you eat it before it goes off?
if not can it be frozen?
and do you have space for it in the fridge/freezer/cupboard?
do you have other things that go with it?

I think you should have gone for the BOGOF big cheese TBH

FAQinglovely Tue 14-Jul-09 13:05:13

I spent approx £50-60 (less I think on Average as I find that most of the stuff lasts 2 weeks as I buy big packs of meat and split them before freezing) excluding top-ups for 2 adults and 3 children.

FAQinglovely Tue 14-Jul-09 13:08:25

agree with Trillians posts - but think carefully on the "can you afford it" - don't just think "this week" - think - how much will I have to spend buying the same thing again next week if I don't buy it.

For example once every 2 months or so I do a HUGE shop, where I frequently spend over £120.

BUT in that I will buy a massive box of washing powder, largest box of (best value on offer wink) dishwasher tablets, nappies if they're on special offer, and other non-perishables in the best value (usually very large) sizes available.

I then often don't have to replace those items for several weeks (or months!) so I make a saving in the long run.

RumourOfAHurricane Tue 14-Jul-09 13:09:31

Message withdrawn

TrillianoftheShineyCult Tue 14-Jul-09 13:14:32

Onlien shopping can be a good deal as you often find codes for X off when you spend Y, and it adds things up as you go along, so no nasty surprises at the checkout. But of course you have to deal with possible substitutions and order in advance.

TrillianoftheShineyCult Tue 14-Jul-09 13:15:55

Onlien?!? blush

I spend approx £50/week on supermarket shopping for 2 adults. Excluding the (fairly substantial) wine budget. I guess that makes me more frugal than Shiney but less than FAQ.

RumourOfAHurricane Tue 14-Jul-09 13:17:36

Message withdrawn

RumourOfAHurricane Tue 14-Jul-09 13:18:54

Message withdrawn

lizziemun Tue 14-Jul-09 13:19:57

At the moment i am also on a 'self' imposed budget.

I am not buying meat (other joints for sunday's) and making myself use up what is in the freezer. I can prob feed us all (2 adults and 2 children) for over a month with only buying basics and using what is in the freezer.

But having said that i have just spent £150 on tesco online to refill my store cupboard but i won't do that again for another 3/4 months.

I also 'try' to keep a list of what i have in the freezer/cupboards so i know i can make something without going to the shop.

I also find having a milkman cheaper then buying milk from a supermarket.

I know milk is more expensive buying it from a milkman then from the supermarket. But you don't go in for a pint of milk and come out spending £20 IYKWIM.

RumourOfAHurricane Tue 14-Jul-09 13:20:49

Message withdrawn

FAQinglovely Tue 14-Jul-09 13:22:06

I prefer "real person" shopping as I always check things such as the selected seconds and reduced to clear - usually perfectly good stuff that can be used striaght away, or in the case of fresh stuff - frozen and used at a later date. I got a small punnet of "reduced to clear" "2nds" punnet of strawberries for 49p a few weeks ago.

Ok they weren't quite as sweet as the more expensive ones, and it wasn't a huge amount, but the DS's were happy with them chopped up and served with (morrisons own) white vanilla icecream.

RumourOfAHurricane Tue 14-Jul-09 13:23:03

Message withdrawn

Join the discussion

Join the discussion

Registering is free, easy, and means you can join in the discussion, get discounts, win prizes and lots more.

Register now