Talk

Advanced search

11+ maths paper help!

(24 Posts)
amidaiwish Sat 03-Jan-15 17:10:04

despite my A at GCSE i can't help dd with this question from an 11+ practice paper...

6 lollies and 3 ice creams cost £8.52
3 ice creams and 6 drinks cost £9.24
What would be the cost of 1 lolly, 1 ice cream and 1 drink?

TIA!

CrumbsThatsQuick Sat 03-Jan-15 17:13:09

add it all together- 6 ice creams 6 lollies and 6 drinks cost 8.52 plus 9.24
then divide by 6 to find cost of 1 of each

amidaiwish Sat 03-Jan-15 17:19:11

oh fgs thank you.

here's what i was trying...
6l + 3i = 8.52
3i + 6d = 9.24
so 6l -8.52 = 3i
etc etc

CecilyP Sat 03-Jan-15 17:45:10

You were trying to find the cost of the individual items, (as might be asked in a GCSE question, though impossible from what's been given) rather than the cost of a single set of the 3 items.

fuzzpig Sat 03-Jan-15 17:52:14

That got me confused too! I always jump in with the simultaneous equation type method for those sorts of questions, but this one is more logic in a way - I hate the phrase 'think outside the box' but it's that kind of thing!

TheFirstOfHerName Sat 03-Jan-15 20:39:45

I would have tried to overcomplicate this with simultaneous equations too. grin

ImperialBlether Sat 03-Jan-15 20:41:35

Crumbs, that doesn't tell you the cost of each!

TheFirstOfHerName Sat 03-Jan-15 20:53:04

They're not asking for the cost of each. Just the total cost of 1 of each.

MinimalistMommi Sun 04-Jan-15 08:26:51

But it looks like lollies and icecreams combined cost less than icecreams and drinks combined? hmm

Hakluyt Sun 04-Jan-15 08:30:40

I don't think you can do it without another "line" of facts......is there a typo?

AlphaBravoHenryFoxtons Sun 04-Jan-15 08:39:51

Add the two sums together and divide by six (as the two sums are fir six lollies, six ice creams and six drinks).

AlphaBravoHenryFoxtons Sun 04-Jan-15 08:42:09

PS My 7 year old got it immediately.

MinimalistMommi Sun 04-Jan-15 08:46:07

OP do you have the answer sheet for this? I would love to know the 'official' answer! My DD is doing 11 + in September...I'm not sure how she would find this question grin

MinimalistMommi Sun 04-Jan-15 08:48:06

Alpha your answer sounds good and makes sense.

Lucinda1234567 Sun 04-Jan-15 11:01:38

Well Well it seams you are clearly uneducated and should go and do your GCSE again. Anything under an A* is absolutly preposterous. The answer is so obvious I don't see how you can miss it. All my children got A* in practice GCSE papers under 9 years old. You must start in year 1 again.

AlphaBravoHenryFoxtons Sun 04-Jan-15 11:11:23

It's not really a maths question, it's a verbal reasoning question with a bit of simple addition and simple division thrown in.

LooksLikeImStuckHere Sun 04-Jan-15 11:16:14

Just to throw my 2p in (don't worry, it won't add to the total grin)...

If you suppose a lolly costs 90p then an ice cream will be £1.04.

If the ice cream is £1.04 then the cost of a drink will be £1.02.

LooksLikeImStuckHere Sun 04-Jan-15 11:22:52

That was without sitting do equations, it was by starting of by assuming the lolly was £1 and seeing if the remaining amount was divisible by 3. It wasn't so I dropped the amount by 10p and that worked.

LooksLikeImStuckHere Sun 04-Jan-15 11:44:12

doing

ImperialBlether Sun 04-Jan-15 13:16:33

I agree that there is a missing line. We need to know the cost of one item in order to know the cost of each item. It just doesn't make any sense otherwise.

titchy Sun 04-Jan-15 15:26:41

IT DOESNT ASK FOR THE COST OF EACH INDIVIDUAL ITEM!!!! It asks for the total cost of one of each, so how much altogether would an ice cream, a lolly and a drink cost. Not how much is an ice cream; how much is a lolly and how much is a drink.

LooksLikeImStuckHere Sun 04-Jan-15 16:25:33

ALRIGHT! hmm

I was perfectly aware that it was for all three but was suggesting a different way of working it out, because not all children work things out the same way.

titchy Sun 04-Jan-15 16:26:25

Sorry looks i was responding to imperial!

senua Sun 04-Jan-15 18:35:15

Dividing the first equation by 6 gives you
one lolly + half an ice = £1.42

Ditto second equation
one drink + half an ice = £1.54

Add the two new equations together
one lolly + one drink + one ice = £2.96

(a variation on what alpha said)

It sometimes pays to second-guess the examiner, they do like their integers. I noticed that both the currencies divided by six so I went with that and then it sort of fell into place from there.

Join the discussion

Join the discussion

Registering is free, easy, and means you can join in the discussion, get discounts, win prizes and lots more.

Register now