Talk

Advanced search

....to ask what you buy if you manage a weeklyAldi shop for £50-60

(26 Posts)
coffeemachine Sun 17-Jul-16 19:14:27

I keep reading on here that many manage a weekly Aldi shop for £50-60.

I have to reduce spending and try to cut back but no matter what, I tend to spend about £100 there each week. We are a ffamily of 4 (DC are 6 and 8). I tend to buy lots (and I mean lots) of fresh fruit and veg. Some meat/fish/chicken. Cheese. Household stuff & toiletries. We don't buy ready meals, pizza etc and also no alcohol.

How do others manage on so much less?? I really need some ideas as to where to cut back.

coffeemachine Sun 17-Jul-16 19:16:55

should maybe add that mine and DH's lunches are made at home and we very early eat out. so the shop really covers us for a week but I think it is still way too much.

coffeemachine Sun 17-Jul-16 19:17:13

rarely eat out

Beth2511 Sun 17-Jul-16 19:23:46

Do you throw away much?

switswoo81 Sun 17-Jul-16 19:24:18

I spend around 80-90 euro so nearly the same as you. There's only 3 of us but we buy nappies and wipes. I'm off for sumner and dh comes home for lunch. Don't buy any ready meals but I buy fish from local fishmonger and once a month spend 80 euro in wholesale meat market. I do buy lots of nice fruit though melon and berries.

We buy lots if basics, eggs yoghurt, beans, cheese etc. I Base lots of meals on their super 6 offers in meat and vegetables. Every Friday night use their pizza dough to make pizza and dough balls.

mrgrouper Sun 17-Jul-16 19:25:19

I spend only £30 a week, but there is only me and my son. We eat a lot of beans on toast, soup, sandwiches. I am vegetarian but buy sausage rolls and ham for son.
We also buy the value cat food and feed the cat and dog with it.

Scarfmisuseissues Sun 17-Jul-16 19:26:15

I meal plan around the super six veg offers and weekly meat offers. Swap fresh veg and fruit for tinned and frozen where appropriate, aldi do really nice frozen berry mixed for smoothies and porridge. Is all the fruit and veg you buy getting eaten or is it wasted?

pocketsized Sun 17-Jul-16 19:28:57

We also buy frozen fruit and veg, it's perfectly nice and doesn't get wasted/cost as much.

Donthate Sun 17-Jul-16 19:32:35

We are a family of 4. Dc are 6 and 8. I buy chicken, steak, etc and it is never more than £60. How much fruit are you buying? Would have to be a hell of a lot to add up to an extra £40! Do you have any cheap meal nights eg pasta? That should help.

Freshprincess Sun 17-Jul-16 19:38:47

He adult and 2 teens here as manage on that amount.
I don't buy much meat just chicken breasts and some fish. We have 2/3 veggie meals a week.
No alcohol either.
The only ready meals I but are the 3 pack of pizzas, we usually manage 2 between us with chips and salad.
I buy tons of fresh fruit, because i don't want to economise there. Veg is usually frozen high is a bit cheaper, and there's no waste.
I meal plan down to after school snack level, which stops me filling up the trolley it's random biscuits/crisps etc.

coffeemachine Sun 17-Jul-16 19:41:28

We do not through away at all. today I got fruit wise: 4 packs of apples (I eat at least 3 / day, DH too). Water melon, 2 x honey melon. peaches, strawberries, brokkoli, cauliflower, aubergine, tomatoes, cucumbers, salad, mushrooms, onion, garlic, spinach.... we go through loads blush

MouseholeCat Sun 17-Jul-16 19:43:31

Currently spend £25-£30 for 2 of us, but have done £50-£60 for 4 adults before in the past.

Try to get a handle on the most expensive items you're currently buying- processed foods, snacky bits (cheese strings etc), and meat / fish.

Then gradually change 1 thing at a time, I found it overwhelming all at once.

My big ones:

Another one who plans meals around their big offers wherever possible.

Agree with pp on frozen fruit and veg- better value, esp for spinach, broccoli and cauliflower.

I try to plan at least 1 meal based on pulses every week- this week it's a chickpea and borlotti bean curry. Very cheap!

Make things from scratch, much cheaper! I spend an hour on a Sunday afternoon making pasta sauces / curry sauces / stir fry sauces ahead for the week.

Plan your snacks, it's cheaper and will go further- this week we're having Lidl Turkish yoghurt with nuts and sliced nectarines.

coffeemachine Sun 17-Jul-16 19:43:49

DH and one of the DC have a severe gluten intolerance. so beans on toast and other cheapish options out for us.

Sleeplessinmybedroom Sun 17-Jul-16 19:44:55

We spend around £50-75 in aldi then usually £20 in tesco for a family of 4 with one in nappies and who drinks formula, a cat and 2 rabbits.

YorkieDorkie Sun 17-Jul-16 19:46:15

I buy really similar stuff but I make bulk foods like spag bol, curry, paella, casserole but I make them with absolutely heaps of veg so the meat that would usually go 4 ways actually goes 6.

Sleeplessinmybedroom Sun 17-Jul-16 19:46:54

I cook most meals from scratch with the odd conveniece meal chucked in. We meal plan and take a shopping list.

witchofzog Sun 17-Jul-16 19:47:13

Mrgrouper please don't feed your dog with cat food. I used to as well as my dog absolutely loves it but it is not good for them long term nutritionally as a few people pointed out. Aldi dog food is good too though. My dog eats it ☺

Passthecake30 Sun 17-Jul-16 19:52:16

How much fruit/veg do you actually eat a day? I know it's good for you...but surely there comes a point when it's too much sugar and snacking on a few nuts would be preferable...

We like fruit and veg too but the cost was getting crazy. I now only get strawberries once a week (unless from the garden) and one or two punnet of grapes a week (portion them out so dp doesn't eat the lot in one go 🙄). we do eat raw carrots and celery as they work out cheaper, plus bananas, apples and melon/nectarines if on offer.

BlackeyedSusan Sun 17-Jul-16 19:52:51

less meat.

grate cheese and use thinly. (also because it is salty and fatty. )

I use lentils to make stuff tht require mince.

you are buying a lot of expensive fruit. look at the price per kilo and go for cheaper things and a few of the more expensive stuff to supplement.

their 37p bread is fine. (for those who can eat gluten)

I get rice and lentils from morrisons. I think chicken are cheaper per kilo in morrisons if you get the value ones.

I manage three of us on about £45 per week and we also eat a lot of fruit and veg. bulk out meals with carrots and onions which are cheapest per kilo.

topcat2014 Sun 17-Jul-16 19:53:13

We spend £60 in Aldi, with 1 10 yr old DC. Seems to be sufficient, apart from milk etc.

We could afford more, so I don't think we deliberately restrict ourselves.

Includes some cheap beers etc /

ConfuciousSayWhat Sun 17-Jul-16 19:54:07

We do a weekly shop in aldi for £40. We stock up on fruit, veg, meat, bread, sandwich fillings (all fresh) plus all wash stuff, bin liners detergent etc we avoid the centre aisles, and don't get much from the freezers and get nothing from the alcohol bit

wheresthel1ght Sun 17-Jul-16 20:06:00

I tend to spend around £45-50 using Morrisons online shopping. I find I spend more in aldi as their offers aren't usually on things I buy. They're are 3 of us full time and then my Dsc 2-3 days a week and fil once/twice a week.

3 for £10 meat offers are very good, slow cooker meals are excellent.

As everyone has said, meal plan and buy frozen veg where you can. Look at what fruit is on offer rather have an the fancy stuff. Although the amount of fruit you are buying you might find it cheaper to find a good market/greengrocer

calzone Sun 17-Jul-16 20:10:47

Breakfasts tend to be cereal or eggs here. Both from Aldi.

Packed lunch stuff from there too. Only simple stuff though.

Dinners

Roast chicken
Turkey mince for meatballs or lasagne
Jacket potato with cheese and beans
Pasta with pesto and Parmesan
Pasta with broccoli
Spicy chicken rice
Salads
Soups

Soft drinks
Yoghurt
Fruit

Definitely go veggie for a couple of days.
Eat from the freezer so it doesn't stack up.

DoWhat123 Sun 17-Jul-16 20:11:27

It's a shame that fresh fruit and veggies are so much more expensive than crap processed food. I think really the answer is you spend more because you are buying wholesome food. Sad but true.

PhoebeGeebee Sun 17-Jul-16 20:35:36

There's only two of us (at the moment!) but we can make a £60 shop last a few weeks with the odd fruit and veg top up from Tesco across the road.

We stock up on chicken, lamb, turkey mince, quoin mince, fish, fish cakes, pasta, gnocchi and with added veg, this makes most of our weekly meals.

Join the discussion

Join the discussion

Registering is free, easy, and means you can join in the discussion, get discounts, win prizes and lots more.

Register now