Talk

Advanced search

Cakes too cheap at school fair?

(254 Posts)
Clary Fri 08-Jul-11 22:38:49

It was our school fair this afternoon; I went to help as requested on refreshments, carrying cakes I had made (big chocolate cupcakes topped with chocolate buttercream).

Got there only to see a notice advertising cakes on sale at 20p. Surely that's ridiculous? It wouldn't have covered the cost of the ingredients in the cakes I made. Now I know people donate the cakes, but surely no-one objects to paying 50p a cake at a school fair, do they, even if it's just for a glace-iced bun?

The cost of ingredients has risen hugely in the last couple of years (a dozen eggs is £3 up from £2 a year or two ago, the butter I use is now £1.40 where it was 90p two years ago, etc) and don't PTAs need to bear that in mind? Or AIBU?

(BTW I am on the PTA and will be putting some of this to the chair).

EndoplasmicReticulum Fri 08-Jul-11 22:39:50

Make smaller cakes next time. I don't like loads of buttercream anyway.

milkybarkidsgirlfriend Fri 08-Jul-11 22:41:50

I put ours up to 30p this year! omg the other members of the pta almost shot me down in disgust, but i agree 20p is ridiculous!!

I also put cans up to 60p (from 50p last year) I certainly ruffled some feathers, but where on earth can you buy a can of Coke for 50p???

JoleneJoleneJoleneJoleeene Fri 08-Jul-11 22:42:54

We charge 50p for cup cakes at the start then reduce if they are not selling. It's insulting to the people who have botherrd to make them otherwise.

Clary Fri 08-Jul-11 22:43:25

But even if they were smaller wouldn't 20p be ridiculously cheap?

If I put them in the smaller bun papers rather than muffin ones, I guess I might have made 16 rather than 12 for £2.50, but still I would rather donate £2.50 than sell cakes that cost that for £3.20.

Maybe I'll just do that next time (sigh).

AgentZigzag Fri 08-Jul-11 22:43:38

Send in raffle prize and a donation.

Put feet up.

Job done wink

skybluepearl Fri 08-Jul-11 22:44:06

yes you should put that to the chair. cakes at our kiddie school sales are 50p each for a bun. school coffee morning fund raiser sell to adults only - one pound for cake and one pound for refilable coffee/tea.

glassescase Fri 08-Jul-11 22:44:34

Some of those yummy cupcakes cost £3+ each; 20p is ridiculous.

Clary Fri 08-Jul-11 22:44:38

Sorry missed later posts. Yes I agree that price higher at start then you can always reduce.

I would have made the pont before it started myself but because it was on a Friday afternoon I couldn't come and help set up as I work every day.

dixiechick1975 Fri 08-Jul-11 22:46:17

Agree!

I made some for a cake stall at work (nice butterfly cakes - muffin sized with jam and buttercream) - someone priced them at 20p, I was shock - they sold immediately.

School priced same at 50p and they still all sold very quickly.

A bar of choc is 50-60p.

dixiechick1975 Fri 08-Jul-11 22:47:45

This is in a small deprived northern town - so if you can get 50p here you can get it anywhere.

madhattershouse Fri 08-Jul-11 22:50:11

Clary you must have been at my local fete...I just picked up 2 summer dresses and a pinafore for the grand total of ...... 60p!!

Carrotsandcelery Fri 08-Jul-11 22:51:19

I have found the price of baking varies enormously. It is worth finding out in advance if items will be individually priced or there is a set price for items. It is insulting to see the baking that cost you a fortune selling for a pittance.

My mum has advised me that if I bake for a sale to preprice the baking myself. It would take a real character to reprice it when it goes on a stall.

It is much harder when it is a set price no matter what the item. In our village we have got round this by charging a certain amount for someone to sit down and have a cup of tea and a plate of cakes. For 2 adults and 2 children we normally aim for £10. £3.50 for an adult and £1.50 for a child, although it is usually the children who eat heaps of cakes.

The other way we have got round it is to ask for donations but not specifying a price. People usually put in £1 or £1.50 or thereabouts, whereas if we just charged 20p they would just pay 20p.

Definitely speak up. The people who attend these events are generally parents so the money goes to their children. They all know this and should not complain. The PTA is having to fund a lot more than the luxuries right now and they need the cash.

nolembit Fri 08-Jul-11 22:52:11

This year our school was selling highly decorated fairy cakes at £1.50 and smaller simpler ones at 50p.

It stopped the kids binge eating them, one year I saw a child with a carrier bag full.

I believe they all sold.

BeerTricksPotter Fri 08-Jul-11 22:55:58

Message withdrawn at poster's request.

Clary Fri 08-Jul-11 22:58:21

Well the event is about fun, but also AFAIK to make money. I think if you price cakes so cheaply you would make more money from a donation of the cash, then something is wrong, surely?

I am glad that most people think 50p is a reasonable price to pay for a cake.

JoleneJoleneJoleneJoleeene Fri 08-Jul-11 22:58:52

But its ludicrous if the cakes are sold for less than the cost if making them. That would really piss me and make me not want to bother next time.

Clary Fri 08-Jul-11 22:59:13

LOL @ Advanced Economics of Baking tho grin I am a bit like that, am trying to work out if I actually could make money from selling cakes (not at PTA dos, obv!).

Happyfinnish Fri 08-Jul-11 22:59:24

Yes please to the glace-iced buns. I love those buns. smile

Chipsycheese Fri 08-Jul-11 23:04:59

You are not being unreasonable. This applies to lots they sell, not just cakes. Our school asks for various things on certain days e.g. toiletries on Thursday is you want to wear mufti.

I sent in posh bath bubbles. At the fair I saw them being sold at the same price (20p) as Asders own brand ones!

I would be happy to just give them the money directly or pay more realistic prices at the fair.

Chipsycheese Fri 08-Jul-11 23:04:59

You are not being unreasonable. This applies to lots they sell, not just cakes. Our school asks for various things on certain days e.g. toiletries on Thursday is you want to wear mufti.

I sent in posh bath bubbles. At the fair I saw them being sold at the same price (20p) as Asders own brand ones!

I would be happy to just give them the money directly or pay more realistic prices at the fair.

BeerTricksPotter Fri 08-Jul-11 23:07:05

Message withdrawn at poster's request.

JoleneJoleneJoleneJoleeene Fri 08-Jul-11 23:08:27

Yes but why make 20p when you can make 50p

griffalo2 Fri 08-Jul-11 23:08:31

Our school sent home a paper plate to be filled with cakes and returned for farye,think they sold for £1-£1.50 per plate.some mums went to great efforts with icing and decoration making them worth more whilst others sent in a packet of no frills tescos plain fairy cakes makin them worth much less.i think they should be individually priced imo

BeerTricksPotter Fri 08-Jul-11 23:08:56

Message withdrawn at poster's request.

Join the discussion

Join the discussion

Registering is free, easy, and means you can join in the discussion, get discounts, win prizes and lots more.

Register now