Talk

Advanced search

How much is your weekly Shop?

(97 Posts)
Whalewhale Mon 28-Sep-20 06:33:21

After DH and I have both found ourselves redundant from Covid, we have discovered Lidl! We spend £50-£60 per week for Us,
plus 2 DC (5yr and 5 Months) Our total is inclusive of Wipes / Nappies and the odd bottle of Wine.
Interested to know how that compares to others of a similar size Family!

OP’s posts: |
cluelessinstyle Mon 28-Sep-20 06:38:27

60-70 4 of us Inc 14 and 12 year old dds. We don't skimp. Also Lidl shoppers

Wetweekend99 Mon 28-Sep-20 06:41:18

It averages around £65-70 a week. Family of 5 (3 primary aged girls) i shop online with sainsbury as I find it easier to control how much I'm spending and can take bits out at the end if I feel I've spent too much. I meal plan for the week so only buy those items and then bits for lunches and breakfast. We did shop with Lidl but I found none of the fresh items lasted the whole week. We are also vegetarian so that cuts our shopping down a lot.

SqidgeBum Mon 28-Sep-20 06:44:50

For 2 adults and 1 toddler we spend 55-65 in aldi. During lockdown we shopped in Morrisons and we spent 75ish most weeks. That didnt include alcohol as I am pregnant but we dont scrimp on meat.

Marmite27 Mon 28-Sep-20 06:45:20

£80-100. Family of 4. DC are 5 and 2.5.

Shop at Asda and Aldi. Includes pull ups and wipes, but not coffee and laundry stuff (liquid, conditioner, vanish) - they come from Costco.

Fannybawz Mon 28-Sep-20 06:46:48

Ehhh £90

But we get through a lot of salmon. Spinach etc and my husband works from home and therefore is eating all the time....

AriettyHomily Mon 28-Sep-20 06:49:57

£90 on delivery and probably fritter another £50 on top ups.

ifiwasascent Mon 28-Sep-20 06:51:58

£80 for a shop that's Sunday-Friday. 2 adults. No idea how its so much

MaidenMotherCrone Mon 28-Sep-20 06:55:14

£160-£180 per week. Nothing fancy. No alcohol. 5 adults.

IndecentFeminist Mon 28-Sep-20 07:04:48

We probably spend about £130 per week in total, 5 plus a dog.

That includes a fruit/veg delivery of around £30 per week, milk and egg delivery of around £10, £50 in supermarket for groceries/nappies/dog food/lunch bits, plus a fortnightly meat delivery of around £50

XiCi Mon 28-Sep-20 07:11:24

Atm I think about £120 average for 3 of us but that is all lunches, cleaning products and alcohol. I would spend a bit less pre covid but was not WFH and would buy lunches at work and coffees/snacks.I spent £115 in Lidl last week, £90 in Aldi the week before. Ocado shop can be up to £130. Eat alot of fresh fish and high welfare meat.

funtimefrank Mon 28-Sep-20 08:45:30

Probably about £125 for 2 adults 2 growth spurting pre teens. That's 70 quid for a big shop then 1-2 top ups and a Sunday joint from the farm shop. We do get cleaning stuff from BM once every couple of months.

I am a gluten free fish eater (no meat) so that's an expense. I am trying to cut right down on the free from kind of foods as they are so expensive.

We do shop in Waitrose though which is an indulgence. That said, pre Covid we shopped in Tesco and our food bill was about the same. We do use a lot of frozen veg especially which is quite economical and dds love a lot of pasta meals which are also cheap. We also have a chest freezer so we get yellow sticker stuff or stuff on offer and freeze.

I have tried and tried with lidl (no Aldi close) but dh and dds seem to really struggle with it and the fruit and veg in our local one is just shite.

XiCi Mon 28-Sep-20 08:49:58

I have tried and tried with lidl (no Aldi close) but dh and dds seem to really struggle with it and the fruit and veg in our local one is just shite
Yes the fruit and veg in both Aldi and Lidl is awful and goes off practically the next day after purchase.

GwenCooper81 Mon 28-Sep-20 08:55:39

Aldi seemed to creep up to about £80/90 in the last few months.
2 adults
2 teens
1 cat
1 dog
We've swapped to asda and spend about £100. That includes everything. The only top I do is milk
Click and collect as well. Makes my life easier.

Divebar Mon 28-Sep-20 08:59:53

Oh here we go.... competitive food shoppers extraordinaire. The thing about these threads is you never know what meals people are actually eating. So yes you can spend £50 versus £100 but would I actually want to eat any of your meals?

But to answer the question I probably spend £110 on average for 3 of us. I don’t buy cheap meat, eggs or milk -( I buy organic or free range.) About half my veg is organic. I could probably save £20 -£30 at least by buying the cheap options which I’m not prepared to do. I shop at Sainsbury’s and Riverford.

cherrybakewellll Mon 28-Sep-20 09:03:14

About £100 plus a few little top ups. Household of 5.

Waxonwaxoff0 Mon 28-Sep-20 09:05:15

£50-£60 a week for me and DS but I don't scrimp on food and I buy some pricey things like manuka honey.

Waxonwaxoff0 Mon 28-Sep-20 09:08:16

I also pay £11 a week on top for school dinners for DS - he likes them, I can afford it and to be honest I can't be arsed making packed lunches as a working single parent.

PickAChew Mon 28-Sep-20 09:10:42

A lot more than yours for 2 adults and 2 teens.

RockingMyFiftiesNot Mon 28-Sep-20 09:14:36

About £120 a week for 4 adults. Alcohol generally not included in that but includes all cleaning products, most toiletries, toilet roll, washing powder etc

Trinacham Mon 28-Sep-20 09:16:35

We are just a couple and spend on average £50 a week

imnotimportant Mon 28-Sep-20 09:17:22

2 adults , spend around £100 ( food and household ) plus top ups but eat out evening meal once or twice a week as well - this doesn't include alcohol or toiletries
Varies where I shop from farm shops to all the usual supermarkets but mostly farm shops & Sainsbury's , don't skimp on portions, main meals range from costing £50 to £5. Prefer quality over quantity

moonpig23 Mon 28-Sep-20 09:19:36

I spend too much, I spend between £80-£120 it is only me and DD 9. However, I work from home, I like to buy finest bacon and I like smoked salmon. I don't scrimp on food. It is one of my pleasures in life. I love cooking.

PurpleWave Mon 28-Sep-20 09:22:07

£130-150 for 2 adults and 3 kids. We (adults) low carb so tend to include a lot of meat, eggs and dairy which is expensive. It'd be so much cheaper if we could have a big plate of pasta.

PopsicleHustler Mon 28-Sep-20 09:24:06

We shop twice a week. We do a small shop on a tuesday and a big shop on a friday.
£40 to £50 on a tuesday
£80 to £90 on a friday

That's for six people. 2 adults and 4 kids. Includes nappies and cleaning materials

Join the discussion

To comment on this thread you need to create a Mumsnet account.

Join Mumsnet

Already have a Mumsnet account? Log in