Quick question

(4 Posts)
ODP86 Thu 15-Sep-16 09:57:09

Hi all, just doing some research!

Who among you felt you had to make their children home cooked weaning foods, but didn't enjoy it, didn't have the time, or just felt too guilty to buy in jars of baby food? If this is you, would you have considered purchasing your babies food from a supplier that was all homemade? No factory made food which would relieve you of the guilt of buying jar food, but also give you the confidence that you knew exactly what your child was eating and could be made according to any allergies.
If you would, how much would you expect to pay for this? Many thanks, Jo 😊👍

SpeakNoWords Thu 15-Sep-16 20:53:08

Why are you doing some research?

ninenicknames Thu 15-Sep-16 20:56:56

To be fair. If you have a fussy eater you don't give a shit what they eat as long as it's food of any description.

bigmamapeach Fri 16-Sep-16 13:59:41

No, I wouldn't have, because I'm pedantic and don't see the difference between a sold, packaged product that is made in a home and a packaged product that's made in a factory. Both have to comply with the same laws on safety and manufacture and labelling and stuff to do with allergies and mandated nutrient fortification etc. So they are both the same really except the "homemade" is more expensive. Maybe I'm missing the point. Basically, I can read the labels on stuff like cow and gate, Ella's organic etc and decide if it's OK to give my baby and if the convenience outweighs the cost and the fact it's prob got slightly less nutrients than homemade. Sorry to be such a skeptic but that's just my personal pov.

Join the discussion

Join the discussion

Registering is free, easy, and means you can join in the discussion, get discounts, win prizes and lots more.

Register now