Can I ask how much it costs to feed your 8 month old?

(42 Posts)
IslaValargeone Tue 13-Aug-13 17:32:46

That's it really. Oh with milk too if you bottle feed.

Phineyj Tue 13-Aug-13 17:36:06

£5 a day maybe? That's bottles and pouches. Anything else is made from food we already have so I don't count it if you see what I mean.

littlestressy Tue 13-Aug-13 17:40:53

I don't remember it costing much extra, I did blw and only bought extra fruit/veg and some of those mini rice cakes. He just ate the same stuff as me. I breastfed which helped keep costs down I suppose.

jimijack Tue 13-Aug-13 17:44:14

Fromage frais yoghurt 69p for 8 from Aldi. One a day.
Bag of sweet potatoes 89p Aldi, these will provide food for weeks when cooked & frozen. In fact carrots, spuds, broccoli are all cheap from Aldi and so is fruit. All lasts weeks.
Not allot really.

Milk is £7.99 per week. Cow & Gate first.

We buy baby cereal, I think its £1.75. And some of the fruit puree tubs (Asda have them for £1 per pack of 4.

Other than that she eats what we eat, including chilli (with nat yog) and spag bol.

So probably an "extra" £15 per week in total. Shes just turned 9 months today but thats pretty much been the same for the last month.

jimijack Tue 13-Aug-13 17:47:06

Not sure how much formula is as I'm bf which is free

IslaValargeone Tue 13-Aug-13 17:47:36

So I wouldn't be alone in thinking £80 a week is a lot then?
My friend spend this and I couldn't for the life of me work out how. Granted my dc is 11 so I just thought I might be out of touch, but it seems a lot.

IslaValargeone Tue 13-Aug-13 17:48:52

Everything is pouched though which I presume is quite pricey, I don't think we had those in my day grin

Even the ellas kitchen pouches are somethimg like 3 for a fiver. Does the baby only eat "baby food"?

Thats a bit mad.

JiltedJohnsJulie Tue 13-Aug-13 17:58:15

£80 a week? What is she weaning her Lo onto? Fois gras and caviar?

Our dd roughly ate this at 8 months:

Ready brek made with full fat cows milk and raisins. Milk is the same as we all use so nothing special bought

Lunch a round of eggy bread and a few haved grapes. Not sure what one round of bread and one egg cost but we rarely buy a loaf over £1.

Tea, a little of what we were having. So if it was spag Bol shed just get a dollop of that. Bargain it would be pence.

She was bf so no formula. We don't spend £80 a week on feeding the four of us. £80 a fortnight more like...

IslaValargeone Tue 13-Aug-13 17:58:22

Well that would explain it, the baby has 2 of those at each meal, so that would certainly take the cost up.

BikeRunSki Tue 13-Aug-13 18:01:39

I reckon it took DS 2 years to.have an impact on our food bill, and DD 2 weeks. Both dc were blw. I bought the odd bag of baby specific rice cakes, biscuits etc when we were out because I was paranoid about salt, but didn' t really spend a lot on anything special.

As Jilted says, we spend less than that on our shop for us all.

Is she an unconfident cook? Very busy?

JiltedJohnsJulie Tue 13-Aug-13 18:06:22

Is she an unconfident cook? Very busy? or just a silly cow with more money than sense? grin

IslaValargeone Tue 13-Aug-13 18:07:01

She's currently on maternity leave, only busy in terms of baby yoga, baby signing, baby (insert group of choice)
I think she's just a lazy cow ready made type of person obviously.

IslaValargeone Tue 13-Aug-13 18:08:18

Yes sorry, I should have said more money than sense.
Nowt wrong with ready made though not all the time surely?

MissAntithetic Tue 13-Aug-13 18:09:39

Dd is 11 months and I buy her the following

Bananas
Yoghurt (Aldi 69p)
Rice cakes (a pack a week) 1 pound
Raisins (2 pound one off!)

Everything else she eats what we eat.

Oh and I buy formula cartons 16 a month to cover the 2 feeds a night 2 times a week when I'm on nights.

JiltedJohnsJulie Tue 13-Aug-13 18:11:12

Just done a but if maths. If she is giving 2 pouches per meal and they are 3 for £5 that's £45 a week. The current recommendation is that babies of this age shouldn't be on more than 2 meals a day.

So, what is she spending the other £35 a week on exactly?

jimijack Tue 13-Aug-13 18:12:49

I'm a shite cook but can steam a few bits of veg & fruit & spoon it into pots.

Wow, spag bol& half grapes at 8 months! My wee one gips& vommits with lumps. Keep trying him, when will that stop do you think?

JiltedJohnsJulie Tue 13-Aug-13 18:12:59

Must admit DS had quite a few jars but I was almost insane with tiredness. He had undiagnosed tt sad

JiltedJohnsJulie Tue 13-Aug-13 18:13:51

jimi how is he with finger food?

My twins eat nearly 40 quid worth of yoghurt a month! I buy the big tubs of Yeo valley.

IslaValargeone Tue 13-Aug-13 18:20:30

jilted I don't know, her dc is bottle fed, but it's the ready made up bottles so I presume they too add to the cost.

jimijack Tue 13-Aug-13 18:21:18

Ok, BUT I'm convinced he chews because it soothes his gums. Doesn't swallow just chomps. (Sliced apple, trumpets, toast, soft bread that kinda thing)

jimijack Tue 13-Aug-13 18:22:23

CRUMPETS, not trumpets...obv!

Join the discussion

Join the discussion

Registering is free, easy, and means you can join in the discussion, get discounts, win prizes and lots more.

Register now