Mumsnet has not checked the qualifications of anyone posting here. Free legal advice is available from a Citizen's Advice Bureau, and the Law Society can supply a list of local solicitors.

I am so fed up with the price of food!

(26 Posts)
weakestlink Fri 21-Jun-13 18:31:49

Is anyone else struggling to reign in the grocery bill?!

I am currently doing an online order for tomorrow and so far have £104 in my basket with just essentials and nappies (which are on offer!).

We are 2 adults, 2 children, 1 cat and 1 elderly relative (small appetite).

I spend weekly:
£100-125 groceries
£10 milk & bread top ups
£16 school lunches for 2
£10 DH lunch (subsidised so hot meal/dessert/drink £2)
Total = £136-161 per week

I meal plan, we eat meat only 3-4 days a week. We have days where I do stuff like veg fried rice, omelettes & wedges, pizza & salad etc to keep costs down and when I am short of time!

We are a fairly well off family (on paper) but honestly £161 a week on food is ridiculous!!!!!!!!

Makes me very depressed......

curmit Fri 21-Jun-13 18:35:13

Me too! I never used to go over £100 at the till unless I'd bought a few luxuries (gin) smile

Now it is frequently around the £120 mark (no gin).

Bad times.

piratecat Fri 21-Jun-13 18:35:51

ikwym. just me and dd, and low income, but even doing stretch meals, some value substitutes, it just adds up.

Perhaps if you told us more of what is on your list we'd see stuff that you could substitute?

I am amazed at the bill sometimes, even tho i am careful. Food is very expensive.

weakestlink Fri 21-Jun-13 18:39:35

The poor delivery chap must get very fed up of me saying every week "is that it?!" when £100+ worth of shopping comes in 4 bags hmm

curmit Fri 21-Jun-13 18:43:03

It is shocking. I have been trying not to do frequent trips to the supermarket too, but I still end up going about 3 times a week for top ups like you said. This week I tried to meal plan so that I didn't have to go back. Always forget something though. We've got to Friday and the Fridge looks bare! DS has allergies too and the Free From section is extortionate.

Babyroobs Fri 21-Jun-13 22:25:05

I daren't add up what I spend on food, but having 4 dc's ( 3 of them teen and pre teen boys) it is a lot! I tend to go to the supermarket at reductions time and get nice bread really cheap and freeze it. I also tend to get fruit and veg at reduced price, and rarely buy anything unless it's on a special offer. I've recently started getting a lot of stuff at Lidl which i think is working out cheaper.

Alibabaandthe40nappies Fri 21-Jun-13 22:35:59

YANBU

I'm spending about £150 a week on average - and that doesn't include anything much in the way of alcohol, or DH's spending on food during his working day which is about £20-25 a week.

We also look well off on paper, but that is a huge chunk of money gone just on essentials. There is less and less available for treats.

specialsubject Sat 22-Jun-13 10:02:32

re the milk and bread: admittedly I do have a big freezer, but just stocked up on Tesco seeded loaves at £1 each (used to be 89p but there you go...). 2 litre milk is £1 at Aldi, sometimes less. The Tesco bread is decent and tasty.

is that pizza home-made? Very expensive otherwise.

my standbys are chopped tomatoes (31p a tin at Tesco or Aldi, twice that or more at other places), rice (4kg for £5 at Tesco online, vastly more elsewhere), stir-fry sauces 30p each at B&M or Aldi (twice that elsewhere) and Aldi super-six veg. We eat lots of chilli (cook a load and freeze in portions) and stir-fries. Also I have a butcher that does 30 chicken breasts for £20 (apparently there is a big body-builder community here) so lots of chicken dishes too.

I found Lidl a lot pricier. It's all very odd.

tazmo Sat 22-Jun-13 16:29:42

Yes don't get me started. With 3 children and nappies/wipes/formula to buy - its ridiculous! A 'quick' shop often costs me £60 to get the basics. A 'weekly' shop often costs me £200! We r getting into debt regularly with ALL the bills. We earn about £5300 between us each month which is fairly decent but once all bills and childcare goes out, we have virtually nothing left. I don't know how low income families manage!

Viviennemary Sat 22-Jun-13 17:21:45

I think there are ways for people to cut down but sometimes busy lives gets in the way of getting to the nearest lower price supermarket. Waitrose is expensive I think but good qualityand I've given up on Tesco's as much as I can. We dropped in at a Morrison's today and everything seemed really so much cheaper and good value. Activa yoghurts half price which was good. £1.09 for four.

Alibabaandthe40nappies Sat 22-Jun-13 18:05:49

Vivienne I do my main shop in Waitrose and do find it good value. Their essential and own brand ranges are really good whereas I end up buying more branded stuff if I go elsewhere.

I do top ups in Sainsbury's because we have one very close.

I cannot be doing with traipsing here and there to get things, I do my main shop online and then walk to get top ups. Going elsewhere would mean using fuel which seems counterproductive if you are talking about saving money!

Bakingnovice Sat 22-Jun-13 18:13:41

I agree. I can't keep up. This time last year McCain home fries were around 2.30. They'd been that price for ages. They are now 3.40 where I am. Last month it was £3. It is actually cheaper to buy chip shop chips for us all. And that is just one item. I don't think there is a single item in my trolley which hasn't increased massively in price in the last few years. And there are never ever any offers or reductions on fruit/veg/milk etc. meal planning doesn't really make a difference if the coat of each item keeps rising.

PseudoBadger Sat 22-Jun-13 18:20:25

I agree Alibaba - waitrose price match Tesco on 1000 branded goods, and their essential range is great so I rarely buy branded. It's false economy for me to go elsewhere as my 2 nearest supermarkets are Waitrose.

CarpeVinum Sat 22-Jun-13 18:23:11

My food budget is a maximum of £40 a week to feed me, DH, 3.11yo DD and 17mo DS.

I shop at Lidl for almost everything - I buy pasta at Asda as I can get 3kg for £2.87 but everything else comes from Lidl. Their nappies are the best we've used and are £4.69 for 56.

We eat meat 3-4 times a week because I've become quite good at bulking out meals - a small chicken will do 3 meals for example. 500g of beef mince (£3.09 a kilo at Lidl) will stretch to 4 adult and 6 children's portions of cottage pie.

ruddynorah Sat 22-Jun-13 18:29:11

For me, dd 7 and ds 3 I spend £10 a week at the fruit and veg stall, and about £30 at the supermarket, which varies between lidl, m&s (staff discount) and Morrisons. This includes packed lunch stuff for dd.

weakestlink Sat 22-Jun-13 20:24:32

tazmo I am so glad it's not just me! We net around £5500/month between us and we don't even have a big mortgage but once direct debits, food and the worse offender - FUEL is taken out we are left with little left over.
It's a very worrying situation really as nothing ever seems to go down does it? Only up and up (apart from our salaries!!!)

specialsubject Sat 22-Jun-13 20:49:05

potatoes are getting quite expensive, weather conditions.

have to say that branded oven chips and heavily advertised sugary yogurts are not exactly budget shopping! Tesco yogurts 30p odd for 4, similar price in Aldi.

I know shopping around is a pain but with a factor of 2 or 3 in the prices, surely it is worth it?

weakestlink Sat 22-Jun-13 20:54:03

I heard the price of apples is set to soar because the weather has made a poor harvest (not sure of terminology!).

I often wonder how much I would spend a week if I didn't look at prices / choose own brand products / shop around etc.

Alibabaandthe40nappies Sat 22-Jun-13 21:22:52

Special for me it isn't worth it, plus I am very fussy about what I buy. I am lucky to be in a position to afford those choices, but it doesn't stop me going shock at the price of things! smile

Oblomov Sat 22-Jun-13 21:32:50

I have just done an online Sainsbury shop for £100 and That was just bits, and 2 meals!!
I did have a result by buying pork loin for 68p and steak for £1.10 that I made into BBQ sqewers, marinated, with salad and minted new pots. Was really nice.

What on earth do you spend so much money on? (I'm not criticising, just astonished!). Do you buy lots of brands or something? A great tip I've heard is that to make easy savings you just drop a level so instead of brand you buy supermarket own, or instead of supermarket own you buy value. Would that make a difference?

Myliferocks Sat 22-Jun-13 22:05:27

We are a family of 2 adults and 5 children and I spend about £110 a week on my main shop.
It used to be under £100 but every week prices seem to rise.
I already buy the cheapest products as it is so have no value products to downgrade to.

Meglet Sat 22-Jun-13 22:13:32

yanbu.

I don't mind paying more money if I know it's going to the farmers or it's due to weather conditions. However I'd love to know if any of it is supermarkets just increasing their profits.

What I used to spend on organic butter (when I had more money) is now what I spend on normal butter (when I'm not that well off).

I probably spend around £50 a week on me and 2 young dc's. We eat different food (DS's allergies and my IBS) and I have very little storage so can't buy bulk. I'm house hunting and dreaming of the day I have cupboards and a HUGE freezer.

skintandfedup Wed 26-Jun-13 00:45:05

We spend approx £60 pw including top ups and nappies. Dh, myself, dc3.5, dc14m.

We're a low income household but we eat well.

Shitsinger Wed 26-Jun-13 11:27:40

Wow cant believe the price of those oven chips shock

I don't buy them anymore and just make homemade potato wedges instead.
I chop up potato into wedges-thick or thin however you like ,sprinkle and coat with Asda Fajita mix (50p),one packet does 2 portions.
Toss in a tray with olive oil and bake .
You can use herbs if you prefer .
Cost 25p + about 30p for pots and oil.smile

Join the discussion

Join the discussion

Registering is free, easy, and means you can join in the discussion, get discounts, win prizes and lots more.

Register now