How much does YOUR family spend a week on food?

(134 Posts)
MickeyMixer Fri 21-Jan-11 14:00:11

How much do you spend each week on food and cleaning products? We are a family of five and I'm really very organised with detailed lists and recipes etc. We don't have any waste at all either but I still seem to spend a lot. What's normal?? Do I have to resort to LIDL or ALDI?

DiscoDaisy Fri 21-Jan-11 14:02:15

We're 2 adults and 5 children. I spend between £100 - £120 on our weekly shop and then another £10 in the week on top ups.

Scootergrrrl Fri 21-Jan-11 14:04:11

We spend between £100 and £130 a week but that's for all the food, cleaning stuff, toiletries, nappies, dog food etc. What do you spend OP?

nobodyisasomebody Fri 21-Jan-11 14:07:32

Two of us, ds9 and me.

I spend a maximum of £40 on everything. Usially £20 or £30.

MickeyMixer Fri 21-Jan-11 14:08:27

I spend about £100 p.w. in the supermarket and another £20 p.w. on extra milk/bread etc. locally.

coldtits Fri 21-Jan-11 14:09:16

£40/50

I shop at morrisons and I shop carefully.

coldtits Fri 21-Jan-11 14:09:41

We are 1 adult, 2 children and a cat.

ChasingSquirrels Fri 21-Jan-11 14:10:48

Me & 2 dc's (8 & nearly 5) although they spend 2 overnights with their dad.
I spend between £20 and £70 depending on whether I do a shop (£40-£70) or just use stuff up and get milk, bread, bits in.
I guess on average £50?

Scootergrrrl Fri 21-Jan-11 14:11:40

Forgot that bit - £100-130 covers two adults, three children and a dog. All have packed lunches and we don't eat out.

deemented Fri 21-Jan-11 14:14:32

Theres two adults and three children.

Anywhere between £70 - £100 a week. This week it was closer to £100 as i bought dishwasher tabs and babywipes - neither of which i usually buy weekly, more like six weekly, so i'll be £15 better off next week, iyswim.

Rindercella Fri 21-Jan-11 14:15:01

Too much.

There's me, DH, DD1 (3.5) and DD2 (9mths).

My weekly shop is around £140 a week, and probably £120 of that is on actual food stuff. Plus I top up at local deli/farm shop - about another £30-£40 per week.

Admittedly, my shop has gone up a lot recently as DH has been advised only to eat organic produce, and that obviously costs more.

Herecomesthesciencebint Fri 21-Jan-11 14:15:31

probably about £200 most weeks if Im totally honest but thats pretty much everything as I pack our lunches (altho we have a meal out at weekends usually).

I could do it cheaper, I buy high welfare meat and organic milk etc.

We are 2 adults 2 children

LostArt Fri 21-Jan-11 14:15:37

I spend about £80 a week on an internet shop. Then about £40 every bloody time I pop into the shop 'just' for milk and bread.

nagynolonger Fri 21-Jan-11 14:16:20

I spent £114 yesterday. For me, DH and 3 teenagers. It didn't include any cleaning stuff, washing powder or loo rolls because we didn't need any. And no wine. We will need to shop for extra bread, milk etc during the week. Also spend extra for school meals x 3.

CockneySparra Fri 21-Jan-11 14:16:52

£80-100 pw for a family of four, including things like loo roll, cleaning products, laundry detergent etc. It is breaking us financially at the moment. The price of food has definitely gone up. I would like to get it down to about £60 but no can do, plus I spend a fiver on online deliveries each week, but this is a necessity for us.

figcake Fri 21-Jan-11 14:17:27

4 of us around £50 if we don't eat out, otherwise 3 times that perhaps - we area a foodie family. I have found that NOT shopping online has made cooking a joyful experience once again - I love buying ingredients for that day or next day and I can swear it is cheaper

CockneySparra Fri 21-Jan-11 14:18:04

...oh and, like LostArt, I seem to bleed twenty pound notes every time I pop in to Tesco's for some milk. Grrr.

MickeyMixer Fri 21-Jan-11 14:18:41

LostArt - I think that's my trouble - the 'just popping out for milk' bit!!!

bumpybecky Fri 21-Jan-11 14:21:14

about £100 (budget is £400 per month) and we are 2 adults, 4 dc (12,10,5 and 3), one dog and two cats

includes most lunches (two dc have school dinner on friday only), all cleaning stuff, toiletries, pet food, odd takeaway and wine

MickeyMixer Fri 21-Jan-11 14:21:17

CockneySparra - food HAS got more expensive lately hasn't it? Its not just me being more extravagant is it? I'm glad I'm not the only one struggling...

MollysChambers Fri 21-Jan-11 14:21:35

More and more each time I go.

Usually £80-90 a week for 2 adults, 3 young kids and a cat.

Try to go no more than once a week or it would be far more!

Saltire Fri 21-Jan-11 14:22:09

Well next week it will be about £10, as just had to cough up £700 for car <cries> usually though it's about £60-80

nagynolonger Fri 21-Jan-11 14:22:22

I find sending DS5 to get the extra bits works well......They won't serve him with wine, and he never thinks to buy me a magazine!

I can make a chicken stretch to 4 meals for 4 people.

Not really but I wanted to be first.

sherby Fri 21-Jan-11 14:24:01

Last week £130 but that included washing powder/nappies/toiletries

Today £83 but will probably top up £20 in the week

Two adults, two DC and a baby

Join the discussion

Join the discussion

Registering is free, easy, and means you can join in the discussion, get discounts, win prizes and lots more.

Register now