How much do you spend on groceries?

(62 Posts)
LadyCatherinedeBourgh Wed 19-Jun-13 14:19:42

Just looked at the breakdown of our budget for the month and we have spent c. £100 per week this month in the supermarkets! That's for me (a SAHM), DH and DD (2yrs). Baby no 2 due in a matter of weeks so want to reduce spending as will have additional expenses e.g. more nappies etc

I already shop in Lidl (not exclusively as find you can't get everything there), cook from scratch most of the time, switched from Pampers to Lidl nappies with success and tried cheaper washing powders without success.

What do you spend weekly in the supermarkets? Any tips for reducing spend?

cozietoesie Wed 19-Jun-13 14:40:07

How is that £100 broken down though ? You may be buying in LIDL and cooking from scratch but are you eg including drink, eating a lot of meat, going for the expensive options on the LIDL shelves and so on. What is in that £100, roughly?

isitsnowingyet Wed 19-Jun-13 14:48:01

We spend £100 weekly or a bit less for DH and 3 kids age 13,12 and 8 and yes they all eat a lot. That's from ASDA including delivery charge. I'm sure I could spend less if I put my mind to it! Your budget does sound a little high, as theoretically the 2 year old doesn't eat that much..

Fluffycloudland77 Wed 19-Jun-13 15:19:57

Well, it's £40ish a week for us incl a cat.

That's for all meals eg packed lunches etc.

What's your meal plan for the week? You can cook from scratch with fois gras and truffles wink or cheapy mince and tatties.

GwenCooper81 Wed 19-Jun-13 15:24:37

We spend about 70 a week with an extra 15/20 on goodies and treats on a Sat. This includes takeaway smile which obviously isn't mandatory. 3 adults most days plus 2 sometimes 3 children. We also have two hungry cats!. I shop at Morrisons or Asda.

fishybits Wed 19-Jun-13 15:34:19

Monthly -

120 - veg/fruit
45 - meat
45 - fish
90 - dairy/cereal/ household/nappies

So about 70 a week.

This is when DH is away so just for me and 17 month old DD. We don't eat meat or fish from a supermarket, it's all butcher/fishmonger and is more expensive but I like to know precisely where my food comes from. When DH is home the meat bill goes up to anywhere between 150 and 200 a month which is utterly ridiculous but he refuses to eat more than one meat free meal a week.

confusedofengland Wed 19-Jun-13 16:36:08

For me (SAHM except for 1 day per week), DH, DS1 (4.6) & DS2 (2.2) & Dcat, both boys have very large appetites for their ages - also currently living with my parents but will discount them for now as this is only temporary!

Spend between £100-£200 per month on all groceries, cleaning stuff, cat food, toiletries, nappies etc.

Save money by mainly shopping for any fresh goods (bakery items, meat & fish, fruit & veg) at around 7/8pm when our Tesco reduces them by 75%+. Eg went last night & got 2 large packs smoked salmon, 2 packs meatballs, 1 pack stewing steak, 3 individual pizzas, 1 pack chicken bits with herb coating, 1 pack river cobbler & 1 pack cod for £10. As you can imagine, savings like this make a huge difference over the course of a month!

I also buy milk, crisps, sugar, potatoes, bread, onions, bananaswhen I can't get them reduced at Farm Foods, as it is very good value for money.

Another thing to do is to see if you can buy any meat/fruit/veg direct from source. So, for example, we got a whole lamb direct from a farmer for £90, which is very good value for money & lovely quality too.

I also notice that other people seem to have lots of different types of things. So, for example, we are staying with my parents now. DSes wanted an ice-cream this afternoon & there was a choice of ice lollies, fab lollies, ice-cream from a tub & choc ices, with 3 different types of sauce. We tend to just have 1 tub of ice-cream & 1 sauce & that's it - and everybody is happy with that, so obviously it's a lot cheaper. The same applies for just having 1 or 2 cheeses, 1 pack of ham, 2 or 3 types of fruit etc. And the irony is that as my DM has so much choice, a large amount of it is out-of-date & will get thrown away anyway, so money has been wasted.

chickydoo Wed 19-Jun-13 16:43:10

£150 a week
2 adults
3 teens
1 8 yr old
4 cats
& my Dad eats with us twice a week

Does not include booze, but does include toiletries etc

BellaVita Wed 19-Jun-13 16:55:56

About £150 a week (no booze - buy in bulk separately) - me, DH and two teens (16 and nearly 14).

AnythingNotEverything Wed 19-Jun-13 17:08:35

Me, DH and DS (13) get by on £50-60 per week, but every 6 weeks or so we et a free week of leftovers or offers that have built up in the freezer.

And yes, it's true what they say about teenage boy's appetites.

AnythingNotEverything Wed 19-Jun-13 17:09:43

And to answer your other question, we manage by meal planning. We buy meat on asdas 3 for £10 deal and freeze what we can. We never have to throw any food away.

About £120
That's all meals including packed lunches for me and DH but the DC eat dinner at the childminders during the week.
That's also all toiletries and a couple of bottles of wine.

learnasyougo Wed 19-Jun-13 17:38:54

me, DH and a 10 month old spend to a budget of £40 per week. That doesn't include alcohol, though.

The single most effective thing that worked for us was to write a meal plan for the week and buy only to that. If it's not needed in that list of meals, we don't buy it.

We also bake our own bread because it's cheaper (google for a no-knead bread recipe: just stir, leave overnight, bake in the morning).

Lavenderloves Wed 19-Jun-13 17:52:14

I'm going to try that overnight bread recipe. Thank you.

We spend around £80 -£100 a week and eat very well.

Lavenderloves Wed 19-Jun-13 17:53:03

Aldi btw...love aldi

MummyAbroad Wed 19-Jun-13 17:56:54

Here is a different tip - potty train DS1! For mainly financial reasons, I potty trained both my DS's "early" at 1.5 years old, and it really wasnt that hard. (All of my friends who left it later are having a much worse time) I read "Early Start Potty Training" for tips and totally recommend the book.

watching the rest of the thread with interest as I need to save more money now that these growing boys are eating me out of house and home...

racmun Wed 19-Jun-13 17:58:32

£100 a week seems pretty good to me - does that include all your toiletries and household goods eg dishwasher tablets and soap powder etc?

LadyCatherinedeBourgh Wed 19-Jun-13 20:36:10

Thanks for replies, yes it does include all toiletries, household bits and the odd bottle of wine. I do meal plan and stock freezer with leftovers etc but still seem to have to pop to shops every few days for milk/bread/fruit/veg etc which is where the cost creeps up I think. I might try going back to a bigger shop online and see how that works out. It's interesting to hear others budgets, sounds like we're spending too much as I thought!

BackforGood Wed 19-Jun-13 20:55:54

Probably in total - including top ups, and things like toothpaste and shampoo which I buy at Wilkinsons, about £75 a week. That's 2 teens, 1 11 yr old, me and dh. No pets. Weekly grocery shop I do at Aldi for about 3 weeks (spend around £50 - £55) and then then 1 at Sainsburys where I might well spend £70+.

these things depend though - is that all meals ? or do you/dh buy lunches at work ? what about meals out ? or takeaways ? or having Sunday dinner at Grandma's each week ? or inviting others into your home ? etc.

Thatsinteresting Wed 19-Jun-13 21:03:25

We aim to spend £60 per week but it's usually nearer £70 on food, toiletries, cleaning product etc. We have 2 adults and 2 dc (5 and 1). We only have organic milk, which we get through loads of, organic butter, yogurt, cheese, eggs and teabags. I think we'd save around £15 per week if we gave up organic stuff. We don't buy alcohol in that budget and we're all vegetarian which helps keep costs down.

The best advice I can give is really meal plan. I used to plan for each week but now plan for the whole month. It takes me an entire evening but I can see which meals need simlar ingredients so I group them together so I only need to buy 1 pot of sour cream, for example, rather than buying 1 using half, throwing it away and doing the same 2 weeks later. I then do a huge shop for tins, packets etc (Aldi is great for this) and get all my fresh stuff for week 1. Then once a week I shop for top up fruit, veg and milk. I buy all the cheese for the month as it's usually on offer and buy butter and freeze it so my top ups are small.

As for toiletries do try lower brands. I used to always use John Freida shampoo and conditioner at £6ish a bottle. I now use Boots essentials range which is twice the size for 60p and my hairdresser always comments how great my hair is these days.

As for cleaners, use less. Most of the time just water will do but if you need a bit more power try half the recommended amount.

Fluffycloudland77 Wed 19-Jun-13 21:12:35

E-cloths are brilliant, I do my windows with them as well as kitchen and bathroom.

I got them in TK Maxx.

Silverfoxballs Thu 20-Jun-13 19:58:58

Three of us at home DS is a teen so really feeding three adults. I shop at Aldi. I spend about 70 a week for everything. I also go to home bargains

I use one tablet in my washing machine instead of two and clothes are fine. Use bicarbonate of soda to clean and the odd bit of cif. There was a mnetter who cut dishwasher tablets in half, I just made a mess and almost stabbed myself so gave up on that one.

I do to to ASDA every few weeks for non Aldi stuff. I tend to bulk buy when stuff is on offer. So John Frieda shampoo as mentioned above which is horrendously expensive was on offer in ASDA at three bottles for ten pounds. I bought nine of each at the time. Though glad of the essentials recommendation from thatisinteresting as six quid is far too much to pay for a bottle of shampoo.

confusedofengland Thu 20-Jun-13 20:14:55

silverfoxballs I just use dishwasher powder & put about a spoonful in at a time (Tesco Daisy), which is even cheaper than tablets & just as cheap if not cheaper than cutting them in half.

Fluffycloudland77 Thu 20-Jun-13 21:00:05

Your meant to break dw tablets in half while they are still in the wrapper.

Thatsinteresting Thu 20-Jun-13 23:09:41

Silver The cheap shampoo doesn't smell great but my hair doesn't smell of anything when it's dry. They also do a 2 in 1 if you're very money saving/lazy.

Per week:
£20-30 on groceries/alcohol/cleaning stuff
£10 on meat in the butchers
£5 on fruit and veg (we also grow some)
= £35-45 a week for me, DH, DS (11), DD (9).

I've just done my online shop for the week and it's £173 which is about average.
Me, DH dd(15) ds1 (14) and ds2 (9)
Includes all toiletries/cleaning stuff.

Packed lunches for 5 people as well.

lockup Fri 21-Jun-13 16:31:37

We spend about £50 a week for me and DH, and also DS but he's only here 2 days/week and school hols. We have a lot of veggie meals, we don't drink much alcohol, and DH gets catered meals at work so often doesn't eat at home at all. And I'm on the 5:2 diet so don't eat much on a couple of days a week. We probably only cook an evening meal 2-3 days a week. We also do family get-together meals about once a month where we'll bring just a dish and have dinner with my siblings/nephews

monikar Sat 22-Jun-13 17:32:53

I have found that since making better use of my freezer, I have been saving money on food. For example, when I buy cheese, I grate the whole piece, then freeze it 'flat' in bags, and then I just take out the amount that is needed for a meal.

I also freeze vegetables - DH is mad keen on corn on the cob but only he will eat one and they come in packs of 2, so I freeze the other one and then cook it from frozen.

I freeze leftover bolognaise/curry sauces and then when I have several of one type in the freezer, I put these together for one 'free' meal.

I agree also with confused about not having too many choices of food. I but ice lollies as a treat, whatever is on offer and has a lot in the box!

Another thing to save money on vegetables is for everyone to like frozen peas. Peas are brilliant - no chopping, no waste, they don't go off and you just take out exactly what you need and they are quick to cook. It's a problem if you don't like them though.

equinox Sun 07-Jul-13 06:31:27

Well I am lucky in that the dinky parochial town I currently live in has a Home Bargain Store, an Iceland, an Aldi and a Tescos all in close proximity to each other.

So I go to them all each week and for me and my 8 year old boy the bill is approx £70 but that includes his lunchbox and factoring in that I eat like a gannet lol. I have always had a hearty appetite and been fussy with food!

We only eat meat about one third of each week

HTH.

conorsrockers Sun 07-Jul-13 06:38:24

£130 ish a week for 7 of us. Doesn't include toiletries, household, alcohol or meat/fish. We get those from the cash & carry/farm shop. blush

Wow. I always read these threads and think how! We meal plan but not strictly as both DH and I work so if late home, then too tired to cook a meal from scratch. Although getting better at having cheap quick meals eg jacket potatoes.

I also use soda crystals to bulk out my washing powder - the kids have sensitive skin and come out in rashes if we use anything other than ecover (have tried surcare and other sensitive skin types) and we use cheaper powder for us.

Cleaning products - yes to e clothes but I still use cleaners as well.

Can't use cheaper bath/hair toiletries for kids - sensitive skin and ezcema - although cut down on baths.

I think treats are our biggest problems - snacks for the kids. They don't eat much dairy and fruit leaves them hungry (3&1).

SuperiorCat Sun 07-Jul-13 07:53:23

£150 at least. Food allergies add a big amount to that, but I do meal plan and really can't imagine getting it much lower.

Local radio did a basket challenge where they asked people the price of a loaf, a pint of milk, six eggs and butter. Most people were shocked it was £4.50 but I really do think food has gone up so much lately.

Branleuse Sun 07-Jul-13 07:56:24

£100 a week ish for 5 people, a dog and a cat. Often a bit more

I dont generally buy cheapest though, so could certainly cut it down, but i try to buy free range, organic and fairtrade wherever possible

MinimalistMommi Sun 07-Jul-13 14:41:56

Creaturehome popped popcorn is a healthy and cheap snack grin

we mostly shop in Aldi, have dh, dd and me with dc2 imminent and spend approx £50 a week. much less booze than we used to, and we bulk cook and kind of plan for a few days. we have meat or fish most meals and no processed food except for the odd pizza.

I'll read the rest of the thread and see if I can contribute more

we use ur milkman which costs a bit more per pint but saves on buying other stuff when you pop to the shop (and I'm lazy!).

we make bread mostly which also saves on visiting shops

I buy all toiletries in Aldi I'm trying everything out and its all good so far. people seem to spend loads on cleaning products I reckon £5 a month or maybe £10. slovenly here clearly!!

Alwayscheerful Sun 07-Jul-13 20:34:59

Mostly £100 per week for two of us /3 at weekends, we don't go out much and we buy our meat from the butcher, stock up on good wines when they are on special offer and bulk buy at cash and carry, the rest comes from Waitrose, mostly taking advantage of special offers. We like to BBQ in the summer so we probably spend £200 if we have visitors.

MissStrawberry Sun 07-Jul-13 20:35:46

I think £100 is a lot for just you and 2 others when I spend about that for 3 children, 2 adults, 2 cats and 2 guinea pigs. I shop at Waitrose, cook everything from scratch and the children also have baked or cooked puddings quite a few times a week.

PlainOldVanilla Sun 07-Jul-13 20:47:32

About £70 a week for me, DP and baby DD. sometimes this can last up to a week and a half though. We have all meat from the butchers because DP is a PITA. We go through loads of fruit for DD and this includes cleaning products. Doesn't include alcohol but its rare we buy it and it doesn't include dog food we but that in bulk so when we do it works out as an extra that month but one big bag lasts us 2 months. I think we could cut it down but DP won't eat meat free and we don't eat fish hmm.

FoundAChopinLizt Sun 07-Jul-13 20:48:53

Don't buy junk. Cut out biscuits, chocolate, sweets, crisps, soft drinks, cereals, cake, sweetened yogurts/pot based processed, ready meals, basically processed stuff, or stuff with lots of sugar.Drinks are water, milk, tea, coffee wine.

It's a win win for your budget and your body.

Cleaning stuff, I save by making my own sprays, with watered down washing up liquid and multipurpose cleaner and or vinegar.

We spend £600 a month for six of us, youngest is 8, so all big eaters.

amothersplaceisinthewrong Sun 07-Jul-13 20:51:13

£150 a week for two. This includes our toiletries, wine, cleaning products. If the kids are home then around £200 -£225 a week.

MissStrawberry Sun 07-Jul-13 20:53:14

That's a lot, amothersplaceisinthewrong. What do you buy?

PlainOldVanilla Sun 07-Jul-13 20:53:27

We eat alot of of snacks in the evenings, well I don't no more and I've lost a lot of weight grin but DP does so I'm going to start making my own and hopefully that will be cheaper and he will like it and eat it

signorapacino Sun 07-Jul-13 21:02:56

£150+ weekly dh, me, dd16 and ds11. I never know how people do it for cheaper. That does include all household needs eg cleaning, shampoo etc. and that is me consciously trying to keep it down. I'm in awe of people on here who do it way cheaper. It always makes me feel a bit rubbish hmm

FoundAChopinLizt Sun 07-Jul-13 21:09:20

I use frozen fish, frozen veg, pulses, loads of eggs (homemade quiche is cheap), I make bread and rolls, make yoghurt, soups, pâtés, baking and so on. I like making things and I like saving money, it feels like we're beating the system.

My food budget is £35-40 a week for me, DH, 4yo DD and 18mo DS.

I shop almost exclusively in Lidl (except for oats, tinned tuna and pasta, which I buy in Asda). The Asda pasta is £2.87 for a 3kg bag so we eat a lot of pasta based dishes!

I buy a kilo of beef mince from Lidl for £3.09, by bulking it out with grated carrot and oats it will do roughly 14 portions (some adult, some child) of cottage pie or bolognese.

I buy frozen veg - the only fresh veg I buy is carrots and a large bag of potatoes.

The only fruit we usually have is apples and bananas, although atm Lidl have large bags of satsumas for £1.79.

I buy cheap toilet roll (think it's £1.89 for a dozen rolls, lasts about 6 weeks) and washing detergent.

If I think of anything else I'll post it!

FoundAChopinLizt Sun 07-Jul-13 21:36:14

Joyful

Do you use frozen onions and garlic? I have never tried them..

Oh yes, I knew there was something else I get from Asda! Frozen chopped onion is £1 a bag and lasts ages. We also use the jars of chopped garlic and chopped chillies - they last forever, I can't remember the last time I bought them.

They all taste fine, in fact the onions are more tasty than the cheap fresh ones you can get.

Giraffeski Mon 08-Jul-13 08:34:58

We spend about £100 per week at Waitrose which has been gradually creeping up in recent weeks to £110,£115. Must get it down a bit.
That includes cleaning products, loo roll etc, also baby wipes. I use cloth nappies so no nappies . There is me, DP, 10 yo DD1 and 6 mo DD2.

Giraffeski Mon 08-Jul-13 08:38:24

I will say though that I think the reason we end up spending more is that DP and I are both coeliac, and DD2 and DP are dairy /egg/ soy allergic, and i have to follow the diet as im breastfeeding, so I think that it makes a difference to the grocery bill (eg 250g tub yoghurt, coconut milk, is about £3 odd instead of 69p).

Mrsrobertduvall Mon 08-Jul-13 08:40:11

I spend about £1000 a month on food.
2 adults, 2 very hungry teenagers.

No processed food, junk, fizzy drinks.

I spend a fortune on fruit......we go through at least 2 punnets of strawberries a day, 1 of raspberries, 8 apples, 6 bananas.

Nicknamefail Mon 08-Jul-13 08:52:06

We spend about £70 for 3 of us. We have at least 3 vegetarian meals a week, and I spend theory I have saved on that on 'treats.' Am always shocked by how much cheese costs.

Nicknamefail Mon 08-Jul-13 08:53:08

Theory= the money.

lljkk Mon 08-Jul-13 09:56:31

Probably about £130/week. 2 adults, one teen, 3 at primary school. Includes lots of fruit+veg, some clothes & stationary, Little booze, doesn't include cat needs, or some cleaning materials.
It's quite rare that any food is thrown away.

FoundAChopinLizt Mon 08-Jul-13 09:58:11

Mrs Robert

I actually put carrots in the fruit bowl as cheap decoys...

Strawberries/rasps are a once a week treat here, and then only in season. Melons/pineapples/mangoes have been £1 each recently so better value and can be passed off as pudding with a bit of icecream.

MinimalistMommi Mon 08-Jul-13 10:09:17

Bananas are a super frugal fruit to eat aswell, even the Fairtrade ones which I always buy, they work out at approx 10- 12p each.

MinimalistMommi Mon 08-Jul-13 10:09:45

Agree about the carrots Found

LittleMissMedium Tue 09-Jul-13 14:48:07

I had to cut out bread because it was making me feel terrible. I also cut out mince and use Quorn instead, which is fab and so quick and easy to cook.

For me and DH, I'd say it's no more than £35 a week maximum. I don't buy biscuits or chocolate and rarely buy crisps though I do feel we eat really nice food. I love the A Girl Called Jack blog for recipes, fantastic.

notso Tue 09-Jul-13 15:05:18

My budget is supposed to be £100 per week for 6 of us. DH, DD 13, DS1 8, DS2 2, DS3 17mo and me. I usually end up going over by £20-30 but really need to sort it out.
That includes one in nappies full time and one in cloth for the day and a disposable at night. I use mostly cloth wipes and face cloths although we do get cheap wipes from a friend at a nappy factory, I use them for cleaning and out and about.
Fruit is a big part of the budget and one I can't see how to reduce. We can go through a pack of bananas, apples etc a day.

Teddy555 Fri 26-Jul-13 16:25:42

Try to only buy the food you'd immediately cook, otherwise you risk throwing a lot away. It does wonders for me and my household. Also take a look at how much food you throw away. E.g. chances are mayo goes off before you finish it, so get a smaller tube/bottle. Or don't use kitchen roll for stuff you can wipe off with a normal tea towel. It's those little tricks that help you save up money.

DublinDoll Wed 31-Jul-13 19:29:54

Around €140 (about £122GBP I think). Groceries here (Ireland) are very expensive. 2AD and 2CH. I really could do with cutting back as we can't afford it.

Join the discussion

Join the discussion

Registering is free, easy, and means you can join in the discussion, get discounts, win prizes and lots more.

Register now