home made cakes

(6 Posts)

Feel so guilty as can not afford to make hubby a birthday cake, why is it so dame expensive compared to shop brought!

NigellaEllaElla Sun 23-Jun-13 08:54:57

It is ridiculous how much more expensive it is to bake at home. They do taste better though.

What about a Victoria sandwich and just put candles in it? Or a tray bake of brownies and pile them up studded with candles? Would work out a little cheaper than full on birthday cake.

ArtyFartyQueen Sun 23-Jun-13 08:57:50

Check out Nigella's chocolate cake - always a winner for birthdays and not very expensive to make!

sparkle12mar08 Sun 23-Jun-13 09:32:24

If you use top end organic butter, eggs etc then yes it's very pricey. I use free range eggs at £1 for six, I use Stork instead of butter, and I manage to get McDougalls flour at £1 per 1.5kg bag, and there's cheaper brands about. But the other big issue is fuel - I only ever bake big cakes if the oven is already planned to be on. Doing all of this I reckon I can get a basic two tier 8" vanilla sponge from an 8, 8, 8, 4 mixture for about £2, any icings/fillings are possibly 50p ish extra. It'll serve the four of us at least twice. If I'm doing birthday cakes for the boys I've mostly just hired shaped number tins from our local cook shop (£2.50 per day), do the same basic sponge, iced with a standard icing sugar pour over (sometimes coloured), and I stud them with smarties or jelly beans - they've always loved them, and I can usually do one serving 20 ish kiddy portions for about £5. Alternatively I do coloured ready roll icing with biscuit cutter shapes in contrast colours on top - I did a large bowling pin cake for 7yo ds1 this year for well under a tenner.

But yes, it's not always cheaper to bake stuff from scratch at all, expecially when you can buy 400g packs of biscuits for 20p-25p in most supermarkets these days. Same as jam - I love making my own jam, and the taste is incomparable to shop bought, but it's never cheaper even when the fruit is hedgerow and free in the autumn. The amount of sugar and fuel needed means it's always more expensive than cheap shop bought.

Google vegan cakes recipes, they use cheaper ingredients.

Vegan brownies are lush.

Thanks guys for the advice and shall take on board. All very good points made and defo loooking now at vrgan recipes!

Join the discussion

Join the discussion

Registering is free, easy, and means you can join in the discussion, get discounts, win prizes and lots more.

Register now