To think that Sainsbury's Basics Blueberries shouldn't be...

(70 Posts)

...more per kilo than standard ones? The Basics ones are £1.50 for 125g. The standard ones are £2 for 250g. confused

I've always found Sainsbury's to be ever so slightly more ethical than some supermarkets so this has flummoxed me!

And yes, I do have other things to worry about... wink

Yanbu. Supermarkets are terrible for this kind of thing. It's wrong.

alwaysontop Fri 20-Sep-13 12:55:57

Ooh I never noticed and I buy them all the time!! YANBU!

LazyMonkeyButler Fri 20-Sep-13 12:56:59

Are the standard ones on an offer? That can sometimes account for things like this. Otherwise it does seem wrong.

Beastofburden Fri 20-Sep-13 12:59:31

Thats what shops do all the time. Poorer people pay more, because the ticket price is less but they get much less for it.

Makes me cross. I know they are businesses, but they are trusted to operate a near-monopoly on our food so they do have some responsibility here. I'd complain to Sainsburys.

Though shame it has to be that basic middle-class human need, the blueberry grin

Watto1 Fri 20-Sep-13 13:00:26

I've noticed that as well. Same often applies to their grapes too. You have to be on the ball!

Lazy Not on offer.

Beast I know, I know. It sounds so MC to complain about the price of blueberries for the great unwashed wink However, my morning weetabix is just not right without them!

TBH I was thinking about complaining but I was a bit worried that I was overreacting!

timidviper Fri 20-Sep-13 13:05:03

This sort of thing drives me mad!

Even worse is when you try to compare the value and one of them has the price per 100g, another has price per berry and a third has the price in volume or something totally inappropriate for the item.

wineoclocktimeyet Fri 20-Sep-13 13:05:35

I thought you were going t say mouldy! I don't know whether I'm the only person to buy blueberries at our local store, but twice in the last couple of weeks I've had mouldy ones (and they were easily in date).

Beastofburden Fri 20-Sep-13 13:05:51

They will tell you, of course, that smaller packets of things always cost more, as there is more spent on packaging, handling items, etc. Which is true. And the great unwashed can always buy the bigger size if they see it and have to sikills to do the maths.

If you buy on Ocado online, it flashes up a warning on checkout if there is a bigger size of something cheaper per kilo, and offers a switch. I suppose Sainsbury's could put all the blueberries together and make the £/kg label bigger so people see easily that they are paying over the odds for a smaller quantity.

I think most of the online things do that Burden. And yes, they could do all that, but I'm guessing that most people who are on a tight budget simply assume that the basics version is going to be cheaper and better value. But it ain't necessarily so...

The great unwashed may be maths geniuses but that doesn't mean they've got an extra quid in their purse.

Beastofburden Fri 20-Sep-13 13:23:16

I think that branding of Basics is cynical. We dont expect them to be top of the range but we do think they will be no-frills, best value. And then they are not.

Though small packets of stuff will always cost more.

Well, it makes sense.
Say you have 50L of blueberries to spread out into boxes. If the boxes are smaller and fit less blueberries, you need more boxes for the entire amount. So the cost of the boxes will be added to the cost of the 50L of berries. The same principle applies to even larger quantities of berries.

50L can hypothecially be spread into 100 125 g boxes, or 50 250g boxes, or 25 500g boxes.

When Sainsbury is responding to the consumer asking for cheaper blueberries, they offer cheaper blueberries. In smaller boxes because they need to keep their profit margins. The consumer ends up paying more per gram, but less for the box.

burberryqueen Fri 20-Sep-13 13:25:42

all the supermarkets do this

diddl Fri 20-Sep-13 13:27:15

Do UK supermarkets also show price per kg?

They do here (Germany).

Scholes34 Fri 20-Sep-13 13:28:05

I'm always amazed at the amount of time I spend in a supermarket weighing up the cost per 100g of certain basic items, with the price fluctuating depending on how it's packaged. For instance, there's a big difference in the price of unsalted cashews in Tesco depending on whether it's for snacking, from the wholefood section or the Indian section. That's why I like Aldi - it's one choice per item, take it or leave it.

Diddle they do.

I always look at the price per gram before I buy. I even look at price per sheet of toilet per roll, before I buy. hmm <anal>

DIYapprentice Fri 20-Sep-13 13:28:30

Not sure what's going on there - I looked at their blueberries when I went shopping the other day and the basic ones were definitely less per kilo than the standard ones.

I ended up buying the frozen ones because they were much less than even that.

DIYapprentice Fri 20-Sep-13 13:28:45

Oh and that was in Sainsburies

On the information ticket they have the £ / 100g so you can work it out ?

I bought Blueberries £2 for 150g from Sainburys ( use by date 10th Sept but still okay in my fridge)

So the ones you saw at £2/250g must be a special price?

Walnuts and almonds in the baking section are much cheaper than in the snack section. But, if the walnuts are perfectly shaped, and in a box, the price sky rockets!

I just bought the standard ones and they're £2 for 150g, not 250g.

Snoopingforsoup Fri 20-Sep-13 13:33:27

Sainers are terrible for this.

Buy a bagged up bunch of bananas for twice the price of the loose. And they really care about those plastic bags.

whogrewoutoftheterribletwos Fri 20-Sep-13 14:56:43

You've got to check the £/kg. But I'm still shock that blueberries are 'basic' or 'essential' now. Always considered it a luxury fruit.

The £2 punnet is 150g not 250 grams. Just checked their website and the only ones that are cheaper per kilo are the large 400g punnet.

phantomnamechanger Fri 20-Sep-13 16:05:08

sorry but you gotta LOL at this -

I even look at price per sheet of toilet per roll, before I buy. hmm <anal>

grin

OHforDUCKScake Fri 20-Sep-13 16:08:14

"Diddle they do"

That made me laugh, sounds like something Rolf Harris would play.

phantomnamechanger Fri 20-Sep-13 16:10:39

don't mention RH sad

I loved him. Don't know what to think now sad

PeppiNephrine Fri 20-Sep-13 16:11:02

Its not wrong, its capaitalism. People seem to think that shops are under some kind of obligation to you to make it all easy for you. They only want your money, there is no sticker on it saying this is always meant to be cheaper than something else.....

phantomnamechanger Fri 20-Sep-13 16:13:37

I love my bargains! even my kids are trained to look for the best buys, by comparing weights/BOGOFs etc

nemno Fri 20-Sep-13 16:20:11

I am off shopping at Sainsbury's at the mo because of their ridiculous substitution policy on offers (delivery of course). But one thing that I've noticed across various supermarkets is that instead of reducing in season fruit they offer it as a BOGOF. I don't want double the amount, I just want to shop the way we are all being encouraged to ie locally/seasonally with no waste.

moogy1a Fri 20-Sep-13 16:24:02

Walnuts and almonds in the baking section are much cheaper than in the snack section
that's because snacks are subject to VAT and baking ingredients aren't, so just by putting them in a smaller packet and calling them snacks, they make it liable to VAT. The quality is no different. ( same with raisins)

Beastofburden Fri 20-Sep-13 16:43:05

yes, I left Sainsburys as their delivery was utter crap. tescos werent a lot better. Vans broke down, daft substitutions, etc.

With Ocado, you book the slot before you do the order, so you can't buy stuff that isnt in stock. I almost never get a sub or missing item now....

If your children are only going to eat 100g then it's irrelevant what the cost per kilo is.

My children are wasteful eating apples - never get terribly far in. So I'd rather buy smaller ones at 16p each than large ones at 20p each even though it's more expensive per kilo, because the per-unit price is what matters to us.

limitedperiodonly Fri 20-Sep-13 17:44:15

When Sainsbury is responding to the consumer asking for cheaper blueberries, they offer cheaper blueberries. In smaller boxes because they need to keep their profit margins

I understand this quintessential but it's not what most people understand the Basics line to be. And it's not what Sainsbury's market it as.

I checked with my husband, who's a clothing retailer, in case I was being precious. He regards it as sharp practice. His clothes aren't cheap but his prices are easily understood.

ItIsKnown Fri 20-Sep-13 17:50:44

Dried apricots are always FAR cheaper in the baking section than by the fruit bit, always wondered why so thanks for that moogy!

limitedperiodonly Fri 20-Sep-13 17:59:52

Its not wrong, its capaitalism. People seem to think that shops are under some kind of obligation to you to make it all easy for you.

pippi as I've just said, my husband is a retailer, so we know all about capitalism in this house.

He's a very small one, so he can't afford to piss off his customers. Sainsbury's is huge, so they can. That's capitalism in action, I suppose. It's not very pleasant though, is it? Especially when a retailer poses as a chum, when they're not.

DH sometimes bemoans that he can't sell a shirt for the price they're charging in Bond Street, even if it's an identical shirt from the same factory.

Hey-ho. We make a living. It's just that nobody needs that many shirts, or blueberries for that matter. But they do need other food which Sainsbury's likes to call Basics.

It seems people need good maths skills or calculators when going round supermarkets. A big family or a big freezer would also help.

PeppiNephrine Fri 20-Sep-13 18:43:23

I don't think its meant to be pleasant. You don't really need good maths skills, the labels usually give you a per kilo price so you can see at a glance what is better value. If people can't be bothered to read a label right in front of them, its their own problem.

LynetteScavo Fri 20-Sep-13 18:48:00

Really. I've just been conned, as I'm just back from stocking up. I usually think people who fall for this are stupid. I did do a quick look, and thought they were both 150g, as I wanted 200g per person.

I'm my defense DD was getting a bit over excited about greengages being the biggest grapes she has ever seen.

FrameyMcFrame Fri 20-Sep-13 18:49:03

The Basics Blueberries are actually nicer than the normal ones though

limitedperiodonly Fri 20-Sep-13 19:53:11

You do need good maths skills to negotiate the prices in supermarkets that switch between imperial and metric, loose and packaged.

Supermarkets know this and they know that many people don't have them and are embarrassed to admit it.

This is a first world problem, I know, but I asked someone only the other day about a bottle of wine where the pricing wasn't clear. Was that an accident? Of course it wasn't, because the till captain ordered someone to put a price on it as soon as I complained.

I think the manager thought people would put it in their trolley without bothering to think about it. Maybe they'd be embarrassed to ask. But I did. Do you know what? It was £12.99. I put it back.

Nobody needs to buy alcohol. They do need to buy food though, and they deserve clear prices.

LynetteScavo Fri 20-Sep-13 19:56:30

This is why I do my main shop at Aldi.

I am too thick to work out all the special offers in Sainsbury's. I only go there for my treat food we don't really need, when I can't be bothered to drive across town.

Therealamandaclarke Fri 20-Sep-13 19:58:31

In Lidl they are less than 90p for a punnet. I think it's about 125g.
No bad-uns.

Therealamandaclarke Fri 20-Sep-13 19:59:24

We don't have aldi. envy

Therealamandaclarke Fri 20-Sep-13 20:03:18

It's tiring and time consuming to work out the pricing and offers IMHO.
Multi- buy offers make we want to cry. Tesco ate the worse or this. I no longer shop there as my cupboards are not capacious enough for their buy - six- get - twelve- for slightly less on a Wednesday - offers.

PeppiNephrine Fri 20-Sep-13 20:06:10

How is it tiring and time consuming to read the labels on the shelves in front of you? That is a total cop out. Get a calculator if you really must, but it takes the math skills of a ten year old to see if one is more costly than another.

ItIsKnown Fri 20-Sep-13 20:17:16

Supermarkets are untrustworthy bastards but I was gratified by a particular pricing glitch which meant I got to buy an second bottle of wine for one pence. I wanted to go back every day until they noticed their fuck-up.

It is not as bad as Tesco though.

When shopping online, they sometimes display the vegetable in question lose, even if pacakged together with other vegetables, so unless you read how many grams/kgs, you cannot easily gauge how much is in "one pack". They seem to change around the weights too, make the packages smaller on a regular basis. Packs which used to contain enough for serving mixed veg on the side for two dinners, are now only big enough for one dinner. They have gone from 320g to 200g (or thereabouts) Price looks the same. Packaging looks the same, it is just smaller quantities than it used to be. It is made to be confusing to the consumer so they dont actually get enough food in their order.

Waitrose is not as expensive as they used to be. I run a supermarket comparison software, so get alternative baskets in other leading brands displayed in the left corner, so can easily see where I get best value.

Sainsbury is much more expensive than all the rest.

limitedperiodonly Fri 20-Sep-13 21:02:39

This is probably illegal and has been in Britain and Europe since about 1964.

But some people here seem to think it's okay for retailers to behave like this in the spirit of capitalism, because despite the law, we should just know, shouldn't we?

I can only assume they are major shareholders or just daft.

Therealamandaclarke Fri 20-Sep-13 21:18:48

PeppiNephrine "^how is it tiring and time consuming to read the labels on the shelves in front of you?^*

Well, I'm not sure how, it just is ime. confused
Nothing to do with my maths skills, it's just that in a large store if I am choosing a laundry detergent, for example, and I want to get the best vfm I need to check cross brands/ cross size / cross type (tablet, powder etc) and also check the "offers". That is more time consuming than simply picking the obvious "value" choice. It used to be consistently better value to buy a "family size" pack of something or other. Now, that isn't the case and if I do that on most items in a store then it adds time. I am very tired ATM and very busy. So I avoid the large mainstream stores. Lidl is small and almost always better value with pretty cent produced IMHO and waitrose, although not cheap, still compares reasonably with sainsbury or tesco and has very good produce and nice treats. And both Lidl and waitrose tend to have smaller storeands upper bonus) and I find they also both have fewer multibuy "offers" which actually tend to not be all that great.

madasa Fri 20-Sep-13 21:19:01

I have two blueberry plants in the garden. They didn't yield anything last year (first year) but this year they are both heaving with fruit ....much cheaper than supermarket smile

Therealamandaclarke Fri 20-Sep-13 21:19:49

And as if to prove my tiredness I direct you towards my italics fail. grin

Therealamandaclarke Fri 20-Sep-13 21:21:25

madasa homegrown is great if you have that luxury.
We've had repeated blueberry fail in our garden sad
But have been super lucky with a thornless blackberry smile yum.

Does my head in, this. Yes, of course I can read the labels and compare the price per kilo. But by the time I've gone half way round the supermarket comparing price of loose item, versus price of bagged item, or different brands which come in different sizes, or the "special offer" which per kilo is more than the other brand at usual price, and decided whether I have the space to stock 4 tins of x to get the special offer which actually is good value, I am thoroughly fed up!

Oh, and if there is something which is say 1 for £1.50 or 2 £2, but I really don't want 2, I won't buy any as I feel cheated if I just get the one.

Therealamandaclarke Fri 20-Sep-13 21:26:47

Quite notgoodbad

madasa Fri 20-Sep-13 21:26:59

Therealamandaclarke I am not a good gardener but for some reason these thrive.

Do you have two b plants? I think they are more successful if you have two plants so they can pollinate or something like that.

Therealamandaclarke Fri 20-Sep-13 21:46:31

Ooh. Thanks for the tip.
No, they are retired now blush my DM is my supplier grin I will beg for more.

They weren't on offer. They were the only ones available other than the basics ones.

The average ten year old may well be able to work things out but in my experience (within education) there are plenty more who couldn't. And that carries through to adulthood.

ouryve Fri 20-Sep-13 23:04:33

They do vary. Sometimes they're much cheaper. Sometimes, it's just a smaller pack. Got 250g of british blueberries from M&S, last weekend on a 2 for £4. Did an online Sainsbobs order midweek and it was about £1.50 for 125g of dutch ones. Only bothered because the strawbs are all past it and i wanted more than banana in my porridge.

ouryve Fri 20-Sep-13 23:08:01

snooping - at least you can buy fairtrade bananas loose in sainsburys. If i do my shop elsewhere, i end up paying more for 5 piddly little narners than for a big bunch of big ones in sainsbobs.

ouryve Fri 20-Sep-13 23:09:41

beast - we get neither Ocado nor Waitrose in this part of the frozen north.

ouryve Fri 20-Sep-13 23:11:24

Also bear in mind that it's late September. Blueberries are no longer in season. I stripped the last viable fruit (all 4 of them) off my bushes, this afternoon.

ouryve Fri 20-Sep-13 23:12:48

There - blueberries need ericaceous compost. If they're planted in the ground, they're possibly getting too much lime.

You can buy fairtrade bananas in lidl, and I think they sell organic ones in aldi.

PeppiNephrine Fri 20-Sep-13 23:20:00

You don't need to work it out, you just need to read. There isn't any maths involved.

fatlazymummy Sat 21-Sep-13 00:51:41

I shop in Sainsbury's most of the time, not through choice. I find their basic range to be pretty good, though it may not always be that much cheaper.
Yes you do have to check prices. If you are on a budget you have to put some effort in. If you're rich then you can chuck whatever you fancy into your trolley.

Therealamandaclarke Sat 21-Sep-13 04:56:20

Whatever peppi obviously you don't have a problem with it.
Or, maybe you are just very argumentative (or maybe work for tesco or something)
I personally find it slows me down to be price checking (And sometimes prices of the same kind of product are in price per kilo vs price per unit for example). Even if all the items were correctly labelled (which they are not) I still have to read and check them. It is quicker to not have to do that. It makes for a speedier shop to just scoot round, chucking stuff in that you want rather than checking the value of each item.

.....but.....

DIYapprentice Sat 21-Sep-13 08:27:07

Peppi - when it comes to offers you DO need to work it out - it is NOT a matter of reading. They will give you the price per kg on the normal price, but not on the 2 for whatever one. So you need to work it out, to see if the 2 for whatever in the smaller size works out cheaper than one of the larger sizes.

And often with the prepackaged items, you will be given a price per fruit rather than per kg, so I've had to go and weigh the stupid bag, work it out per kg, and then compare it to the loosely sold one.

Join the discussion

Join the discussion

Registering is free, easy, and means you can join in the discussion, get discounts, win prizes and lots more.

Register now